İngiltere Başbakan Adayı: Seçilirsem Çin’e Sert Olacağım

İngiltere Başbakan adayı Rishi Sunak, Birleşik Krallık'ın bir sonraki Başbakanı olursa Çin'e sert davranacağına söz vererek, Çin'in İngiltere ve dünya güvenliği için en büyük ve kalıcı tehdit olduğunu söyledi. 

Amerika'nın Sesi VOA’nun 25 Temmuz bildirdiğine göre Muhafazakar Partinin başbakan adaylarından, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın dün yaptığı açıklamada, "Çin'in, İngiltere ve dünya genelinde ekonomik ve ulusal güvenlik için en büyük uzun vadeli tehdit olduğu" Anti Çin çıkışı, diğer aday Liz Truss'un kendisini yumuşak olmakla suçlamasının ardından geldi. Daha önce, Çin propaganda ajansı Global Times, Çin ve Rusya hakkında Rishi Sunak'ın Birleşik Krallık-Çin ilişkilerinin gelişimi konusunda net ve pragmatik bir görüşe sahip tek aday olduğunu iddia etmişti.

ÇİN’E KARŞI YRNİ BİR NATO İTTİFAKI OLUŞTURULMALI
Sunak, başbakanlık yarışındaki rakibi Dışişleri Bakanı Liz Truss'ı, diğer Batılı siyasetçilerle "Çin'in menfur eylemlerine ve ihtiraslarına göz yummakla" suçlayarak, "Başkan olarak ilk işim bunu değiştirmek olacak. Çin'in üniversitelerimizi ele geçirmesini önleyeceğim, İngiliz şirketlerine ve kamu kurumlarına gereken siber güvenliği sağlayacağım. Batı'nın Çin tehdidine karşı direncini dönüştürmek üzere Başkan Biden ve diğer dünya liderleriyle çalışacağım." ifadesini kullanmıştı.

Eski Maliye Bakanı, başbakan olması halinde İngiltere'deki 30 Konfüçyüs Enstitülerinin tamamını  kapatmayı vadederken Çin'e karşı yeni bir NATO ittifakı oluşturmayı öneriyor.

“Çin Ukrayna meselesinde Putin'i destekliyor ve Tayvan da dahil olmak üzere komşularına zorbalık ediyor ve Doğu Türkistan halkını, Hong Kong halkını keyfi tutuklayıp işkence ediyor ve insan haklarını ciddi şekilde ihlal etmekte ısrar ediyor.” diyen Sunak, Çin'in gelişmekte olan ülkeleri aşılmaz bir borç tuzağına düşürmeyi hedeflediğini söyleyerek “Bir Kuşak Bir Yol” ticaret planını da eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Truss ise görevde olduğu dönemde İngiltere'nin karşı tavrını güçlendirdiğini, artan Çin saldırganlığına karşı uluslararası tepkinin örgütlenmesine öncülük ettiğini savunarak başkan seçildiğinde de aynı siyaseti sürdürme sözü veriyor.

ÇİN’DEN İNGİLİZ BAŞBAKAN ADAYLARINA UYARI 
Pekin yönetimi, İngiltere'de başbakanlık için yarışan Muhafazakar Parti adayları Rishi Sunak ve Liz Truss'a, sorumsuz açıklamalardan kaçınma, "Çin tehdidini" abartarak siyasi emelleri için kullanmama çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, İngiltere'de başbakanlık için yarışan Rishi Sunak ve Liz Truss'ın adaylık kampanyalarındaki Çin'e yönelik söylemlerine dair değerlendirmede bulundu.

Muhafazakar Parti liderlik yarışının İngiltere'nin iç işi olduğu, bu yüzden yorum yapmak istemediğini ifade eden Sözcü Cao, "Bazı İngiliz siyasetçilere şunu söylemek isterim ki, Çin ile ilgili sorumsuz yorumlar yapmak, Çin tehdidini abartarak siyasi kazanç sağlamaya çalışmak, kendi problemlerinizi çözmenize yardımcı olmaz." dedi.

Bilgilere göre İngiltere Başbakanlık seçimlerinin kazananı 5 Eylül'de açıklanacak.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 689 kişi okudu!
27/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.