İki dev Kömür madenciliği projesi onaylandı

Çin rejimi son yıllarda Doğu Türkistan halkına yönelik soykırımını yoğunlaştırmakla eş zamanlı olarak, enerji arzını garanti altına almak için Doğu Türkistan dahil tüm bölgelerdeki kömür üretimini arttırmaya çalışıyor. Bu minvalde bölge kaynaklarını Çin'e ihraç etme çabalarını da yoğunlaştırdığı öğrenildi.

Çin Enerji İdaresi, yakın zamanda Doğu Türkistan'da iki yeni kömür madenciliği projesini onaylayarak Doğu Türkistan'daki doğal kaynakların kullanımını genişletmeye devam ediyor.

MİLYONLARCA TON KÖMÜR BURADA İŞLENECEK
Çin Halk Ağı’nın 21 Kasım bildirdiğine göre, Çin Enerji İdaresi'nin Doğu Türkistan'da onayladığı iki kömür madeni projesi, Kebur Şor Maden Bölgesi'ndeki 12 No'lu Kömür Madeni ve Yenisar İlçe Maden bölgesi Kadaş 1 No'lu Kömür Madenini kapsıyor.

Kebur Şor Maden bölgesi 12 No'lu kömür madeni, yıllık 1,5 milyon ton üretim hacmine sahip olup, proje alanı Turfan’ın Toksun ilçesi Boxeng Kömür madenciliği ve kalkınma bölgesinde yer alıyor.  Yenisar Madencilik İlçesi Kadaş 1 No'lu kömür madeninin ise 1 milyon 200 bin ton üretim kapasitesine sahip olduğu ve Bügür İlçesinde bulunduğu ifade ediliyor. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN EN BÜYÜK 4. KÖMÜR ÜRETİM BÖLGESİ

Çin İstatistik Bürosu'na göre, Doğu Türkistan’ın 2019 yılında işlenmemiş kömür üretim miktarı 238 milyon tona ulaşmış ve Çin'in en büyük 4. kömür üreten bölgesi haline getirilmişti. 

Çin'de son zamanlarda ortaya çıkan enerji krizinin ardından Tibet, İç Moğolistan ve Doğu Türkistan gibi işgal edilen topraklardan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı.

Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır.  Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu ve söz konusu kaynağın hacmi 30 milyar ton olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan hariç Doğu Türkistan'da Rüzgar ve Güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında oldukça ön planda.

Gözlemciler Doğu Türkistan'ın kaynaklarına ilişkin Çinlilerin açıkladığı verilerin güvenilmez olduğunu hatırlatmakla birlikte, yağmalanan kaynakların Çin'in açıkladığı miktarın kat kat üstünde olduğunu değerlendirdi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: aksxw.com, xj.people.com.cn, xjtvs.com.cn

Bu Haberi 1224 kişi okudu!
25/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.