Hakan Fidan, Doğu Türkistan'da

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin'e yaptığı ziyaret kapsamında bu sabah Doğu Türkistan'a da gitti.

Urumçi'de, Yanghang Cami'ne ve Büyük Pazar'a ziyaret gerçekleştiren Fidan, Çin hükümetince önceden ayarlanmış Uygurlarla sohbet etti.

Fidan, Doğu Türkistan’da Çin komünist Partisi’nin Bölge Sekreteri Ma Xingrui ve sözde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi başkanı Erkin Tuniyaz ve diğer yetkililerle bir araya geldi. 

İLGİLİ HABERLER: “KADİM TÜRK İSLAM YURDUNA GİDECEĞİM” 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bakanımız Hakan Fidan, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de Yanghang Cami'ni ve Uluslararası Büyük Pazar'ı ziyaret etti." denildi.
Dün Pekinde Çin Devlet Başkan Yardımcısı Han Zheng ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşen Fidan, Çinli mevkidaşıyla düzenlediği basın toplantısında, ziyaret edeceği Urumçi ve Kaşkar için, "Çin'in kültürel zenginliğine katkıda bulunan kadim Türk-İslam şehirleri" şeklinde tanımlarken, “Bu şehirler Çin'le Türk dünyası arasında ve Çin'le İslam dünyası arasında aynı zamanda bir köprü rolü de oynamakta. Tarihi dostluğumuzun ve komşuluğumuzun sembolleridir,” demişti.

İLGİLİ HABERLER: GÖK BAYRAK SİMGESİYLE MESAJ VERDİ

Türkistan Press Editörü Muhammed Ali Atayurt, 2012’de Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Urumçi ziyareti esnasında Halkın serbest bırakıldığını ve Uygurların Türkiye sevgisini Erdoğan’a sarılarak izhar ettiğini, ancak bu sefer Hakan Fidan’ın ziyareti için halkın toplatıldığını, hiç bir sivil izinsiz görüştürülmediğini, Doğu Türkistan diasporasının büyük bir ilgiyle takip ettiği Ziyaret boyunca, istihbarat kökenli Bakan Fidan’ın, bölgedeki Çin tiyatrosunu anlamamasının imkansız olduğunu, mavi kravatı ve beyaz gömleğiyle Doğu Türkistan’ın bağımsızlık sembolü olan Gökbayraklı mesaj verdiğini, nitekim diplomaside yüz ifadeleri, kılık kıyafet gibi en ufak detayların bile derin anlam ifade ettiğini, Urumçi ve Kaşgar’ı tarihi Türk-islam yurdu olarak tanımlamasının da Çin’e verilmek istenen mesajın bir parçası olduğunu, bu ziyaretten sonra Türkiye’nin Doğu Türkistan davasına yönelik desteği ve de Çin politikasında nasıl bir siyaset izleyeceğinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: @tc_disislerİ

Bu Haberi 1060 kişi okudu!
05/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.