Guçung'dan Çin’e direkt uçuş başlıyor

Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesi planlarına hız veren Çin rejiminin, Doğu Türkistan'ın Sanci bölgesi Guçung İlçesinden Çin'in Chengdu eyaletine bağlı Xian kentine direkt uçuş hattı açmayı planladığı öğrenildi.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 11 Mayıs tarihli habere göre geçtiğimiz yıllarda inşaatı başlayan ‘Guçong Cambulak Havalimanı’nın otopark kısmı, bekleme salonu, itfaiye vb. temel altyapısının neredeyse tamamlanmak üzere olduğu belirtiliyor.

Haberde ihaleyi alan Çinli “Guçung Jinhui sivil hava yolları şirketi”, Guçong Cambulak Havalimanı'nın inşaat hızına göre toplam yatırımın %70'inin tamamlandığını aktarıyor.

ULAŞIMA YATIRIMLAR ARTTI
İşgalci Çin, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesini hızlandırmak için çeşitli şekillerde ulaşıma yatırımlarını arttırıyor. Bu minvalde Çin’e direkt uçuş yapılacak Guçung Jambulak Havaalanı konumu itibariyle Guçung bölgesi, Şibeivan Bazarı yakınında yer alıyor. Guçung şehir içine 15,7 kilometre uzaklıkta olup, toplamda 714 milyon yuan yatırım alan havaalanı projesi, Sanci vilayetindeki ilk sivil ulaşım havalimanı olacak.

Çinli yetkililerin iddialarına göre, Ana pist 2.800 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde, A 5.000- metrekarelik terminal binası, yedi adet C sınıfı uçak park yeri platformu ve ilgili tesisler inşa edilecek olan Guçung Jambulak Havaalanının yıllık yolcu taşıma hacmi 470.000 kişi, yıllık yük ve posta taşıma kapasitesi 1.000 ton, yıllık uçuş ve iniş sefer sayısı 5.200 defa olması bekleniyor.

 

İLGİLİ HABER: BİNLERCE ÇİNLİ YERLEŞİMCİLER İŞE ALINDI

 

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda yerleşimci Çinlileri Doğu Türkistan'a kalıcı taşınmaya teşvik etmek için Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu ulaşımını genişlettiğini, ayrıca Doğu Türkistan kaynaklarının Çin’e ulaşımını kolaylaştırmak için çaba sarfettiğini, bütün bu yatırımların Çin işgal rejiminin Doğu Türkistan'ı Çinlileştirme gibi nihai amacına ulaşmak için bir yandan Doğu Türkistan halkını ceza kamplarına ve cezaevlerine hapsederken, Kadın erkek gözetmek sizin gençleri Çin eyaletlerine ve başka bölgelere zorunlu çalışmaya sürgün ederek, Uygurların nüfusunu azaltmaya çalıştığını, diğer yandan da yerleşimci Çinlilerin Doğu Türkistan'a kök salmaları, kalıcı yerleşmelerini sağlamak için  olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 446 kişi okudu!
15/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.