Binlerce Çinli Yerleşimciler işe alındı

 İşgalci Çin, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesine yönelik art niyetli planları kapsamında Kaşgar vilayeti, "Devletin genç yeteneklerle güçlendirilmesi stratejisi" adı altında Kaşgar vilayetindeki kadrolara bölgedeki yerleşimci Çinlileri yerleştirmek için “ acil ihtiyaç duyulan yetenekler 2023 işe alım duyurusu " yaptı.

Doğu Türkistan’daki Çin’in propaganda ağı "Xinjiagn Gazetesi"nin 10 Mayıs tarihli haberine göre, duyuruda Çin eyaletlerinde lisans veya Lisan üstü eğitimi gören üniversitelerden 160 yeni mezun işe almayı planladığı ve kayıt döneminin 28 Nisan - 15 Mayıs tarihleri arasında olacağı yer alıyor.

ÇİNLİLERE ÇEŞİTLİ İMTİYAZLAR SAĞLANIYOR
Çin rejimine göre, bu sefer "Kaşgar eyaletinin biran evvel merkezi hükümetin ihtiyaç duyduğu genç yetenekleri” işe yerleştirme, Kaşgar vilayetine taşınan sözde "uzmanlara" çeşitli imtiyazlar çerçevesinde geçim yardımı ve barınma yardımı sağlanmasına odaklanacak.

Koşullarda millet ayrımı hakkında net ibare bulunmuyor, fakat göze çarpan detay ise “genç yetenekler” kategorisine göre (özel yetenekler, Hobi yetenekler,) gibi alanlar bulunuyor ve beş yılda 200.000’den 50.000 Yuan’a kadar maaşları yükseltileceği taahhüt ediliyor. Ayrıca işe yerleştirilen Çinliler Kaşgar’da beş yıl kaldıktan sonra, "profesyonelik" düzeyine bağlı olarak ücretsiz komut sahibi olabilecek. Yada 500 bin yuan’a varan devlet desteği alabilecek.

 

İLGİLİ HABERLER: KÖLE İŞÇİ ÇALIŞTIRMAYI İTİRAF ETTİ.

 

SİSTEMATİK SOYKIRIM ALTINDAKİ DOĞU TÜRKİSTAN
Yıllarca sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlediği ancak 2017’de ayyuka çıkan Çin rejimi,  milyonlarca Doğu Türkistanlıyı ceza kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Tutsaklara çeşitli kimyasallar vererek zorla kısırlaştırılırken, Kızlar Çinli erkeklerle evliliğe zorlanıyor. Kadın Erkek ayrıt etmeden gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere, adını “istihdam” koyup zorla çalışmaya sürgün ediyor. Bir yandan Uygurların nüfusunu azaltırken, yerine Çinli yerleşimcilere kolay iş imkanı, bedava konut, prestijli yaşam koşulları vat ederek, bölgede kök salması talep ediliyor. Öte yandan da Havayollarının yanı sıra demiryollarını ve otoyollarını doğrudan Çin'e bağlayan ulaşım projelerine yatırımı artırarak Doğu Türkistan kaynaklarını sömürüyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 476 kişi okudu!
12/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.