G7’den Çin’e Uygur Çağrısı

G7 liderleri yayımladıkları ortak bildiride, Çin yönetiminin Doğu Türkistan ve Tibet’te işlediği ciddi insan hakları ihlalleriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Japonya’nın Hiroşima kentinde 19-21 mayıs tarihleri aralarında düzenlenen ve ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya liderlerinin katıldığı G7 Liderler Zirvesi, Çin’e Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarına yönelik insan hakları ihlallerinin durdurulmasına yönelik çağrıda bulundu.

G7 SONUÇ BİLDİRİSİNDE DOĞU TÜRKİSTAN VURGUSU

Zirvenin yayımladığı ortak bildiride “Doğu Türkistan ve Tibet bölgelerinde yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili endişelerimizi dile getiriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

G7 liderlerinin Çin’e yönelik yaptığı açıklamalarının ardından Pekin’den yanıt geldi. Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying tarafından yapılan açıklamada, G7’nin söylemleri ve eylemlerinin tutarsız olduğu, gerçekte “uluslararası barışa engel olduğunu, bölgesel istikrara zarar verdiğini ve diğer ülkelerin kalkınmasına ket vurduğunu belirterek, “Uluslararası toplum, dünyayı ideolojiler ve değerler temelinde bölmeye çalışan G7 ağırlıklı Batı kurallarını kabul etmeyecektir.’ Dedi.

 

İLGİLİ HABERLER: G7’DE ÇİN’E YENİ YAPTIRIMLAR AÇIKLANDI

 

G7’nin “Çin’i karalama, Çin’e saldırma ve iç işlerine müdahale platformu” olarak kullanıldığı ileri sürülen açıklamada, ev sahibi Japonya ve ilgili tarafların kınandığı ve protesto edildiği açıklamada ayrıca, “Bir avuç Batılı ülkenin kasten başka ülkelerin iç işlerine karışarak küresel meseleleri manipüle ettiği günler geride kaldı.” Şeklinde hiç memnuniyet duyulmadığı kaydedildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 243 kişi okudu!
22/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.