G7’de Çin’e yeni yaptırımlar açıklandı

Dünyanın 7 zengin ülkesinin oluşturduğu G7’nin liderleri Japonya’nın Hiroşima kentinde buluştu. Çin ve Rusya’nın ana gündem olduğu zirvede yeni yaptırımlar açıklandı.

G7 ülkeleri Almanya, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada ile Avrupa Birliği’nin liderleri üç günlük zirvenin dün ilk gününde, Rusya’ya yönelik teknoloji, endüstriyel ekipmanlar ve çeşitli hizmetleri hedefleyen yeni yaptırımlarda uzlaştı.

UKRAYNA F-16 İSTİYOR
Bu yılki G7 zirvesi için ev sahibi Japon lider Kişida, fazladan sekiz konuk davet etti. Avustralya, Hindistan, Brezilya, Güney Kore, Vietnam, Endonezya ile Afrika Birliği’ni temsilen Komorlar ve Pasifik Adalar Birliği’ni temsilen Cook Adaları zirvede yer alıyor. Zirveye bizzat katılması beklenen Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin de F-16 verilmesi konusunda liderleri ikna etmeye çalışması öngörülüyor.

TAYVAN KRİZİ DE MASADA
Rusya odakta olsa da Çin konusunda ortak bir politika arayışı da liderlerin gündeminde. Fransa ve Almanya, ABD’ye kıyasla daha yumuşak bir dil kurma peşindeyken, Washington bölge ülkeleri Japonya, Hindistan ve Avustralya’nın da desteğini alarak özellikle Tayvan’ın güvenliği konusunda daha şahin bir yol izlemek istiyor. G7’nin yanı sıra Hiroşima’da bir de Çin karşıtı kurulmuş Quad toplantısı gerçekleştirilecek. ABD, Japonya, Avustralya ve Hindistan liderleri, Çin’in Asya Pasifik’te artan etkinliğine karşı nasıl bir yol izleyeceklerini tartışacak.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 408 kişi okudu!
20/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.