Filistin Lideri Soykırımı destekleyeceğini söyledi

14 Haziran Çin Komünist Parti lideri Xi Jinping, Çarşamba günü Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Pekin'de bir araya geldi. Abbas'ın Çin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu dile getiren soykırımcı Xi, iki liderin geçen yılın sonlarında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen 1. Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi'ne katıldığını ve burada yaptıkları ikili görüşmede birçok konuda ortak uzlaşıya ulaştıklarını hatırlattı.

Mart ayında yeniden Çin diktatörü olması münasebetiyle kendisine kutlama mektubu gönderen Abbas'a teşekkür eden Xi, Abbas'ın bu yıl Çin'de ağırlanan ilk Arap devlet başkanı olduğunu söyleyerek, ziyaretin Çin-Filistin ilişkilerinin sağlamlığını simgelediğini belirtti.

“ÇİN, HAKLI FİLİSTİN DAVASINI DESTEKLİYOR”
Çin ve Filistin'in birbirine güvenen ve birbirini destekleyen iyi dost ve ortaklar olduğunu vurgulayan Xi, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü ve Filistin Devleti'ni ilk tanıyan ülkelerden birinin Çin olduğunu ve ülkesinin, Filistin halkının meşru ulusal haklarını geri almaya yönelik haklı davasına her zaman kararlılıkla destek verdiğini kaydetti.

Xi, "Dünyada eşi benzeri görülmemiş değişiklikler ve Ortadoğu'daki yeni gelişmelerle karşı karşıya kalan Çin, Filistin'le eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirmeye ve Filistin meselesinin erken bir tarihte kapsamlı, adil ve kalıcı çözümü yönünde çalışmaya hazır" dedi.

 

İLGİLİ HABER: SOYKIRIMCI ÇİN NEDEN FİLİSTİN’İ DESTEKLEDİ?

 

İki lider, Çin ile Filistin arasında stratejik ortaklığın kurulduğunu birlikte ilan etti.

Stratejik ortaklığın kurulmasının, ikili ilişkilerde geçmişteki başarılar üzerine inşa edilen ve daha aydınlık bir geleceği müjdeleyen önemli bir kilometre taşı işlevi göreceğini söyleyen Xi, Çin'in bu fırsattan yararlanarak tüm alanlarda ikili dostluk ve işbirliğini geliştirmek için Filistin ile çalışacağını sözlerine ekledi.

Xİ'DEN FİLİSTİN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÜÇ ÖNERİ
Çin Merkez Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre Soykırım suçlusu Xi Jinping, Pekin'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmede Filistin sorununun çözümü için üç öneri sundu.

CCTV'nin aktardığına göre Xi, "İlk olarak, Filistin meselesinin temel çözümü 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenliğe sahip bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına dayanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Xi, "İkinci olarak, Filistin ekonomisinin ihtiyaçlarının yanı sıra Filistin halkının geçiminin sağlanması ve uluslararası toplumun insani yardım alanı da dahil olmak üzere ülkenin kalkınması için Filistin'e yardımlarını arttırması gerekmektedir" dedi.

Xi, "Üçüncü olarak, barış görüşmelerini doğru yolda sürdürmeliyiz" diye konuştu.

FİLİSTİN HÜKUMETİ, ÇİN'İ DESTEKLİYOR
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Çin'in Uygur üzerindeki soykırımına desteğini açıkça dile getirdi.

Pekin’de Xi’nin kurmaylarıyla da görüşen Abbas, Çin Başbakanı Li Qiang ile yaptığı görüşmede, Çin'in Tayvan ve Hong Kong'a yönelik “Tek Çin” politikasını desteğini dile getirirken, mazlum Doğu Türkistan hakkında şu ifadeleri kullandı.

"Xinjiang meselesi hiçbir zaman bir insan hakları meselesi değildir.  Terörizm, aşırıcılık ve bölücülükle mücadele meselesidir. Filistin, Xinjiang meselesi için Çin'in iç işlerine müdahale edilmesine kesinlikle karşı çıkıyor" dedi.

Gözlemciler ne yazık ki; Filistin liderinin, Çin hükümetinin yıllardır Doğu Türkistan’da "terörü ve aşırıcılığı ortadan kaldırma" bahanesiyle Türk soylulara karşı uyguladığı sistematik soykırımı alenen desteklediğini gösterdiğini, oysa derdi başından aşkın mazlum Uygur Türklerinin, Filistin halkı için gece-gündüz kıyamda durduğu ve yıllardır gösterilerde mazlumlar ile bir saf tuttuğunu hatırlattı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1190 kişi okudu!
15/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.