Soykırımcı Çin neden Filistin’i destekledi?

İran, Çin-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi sonrasında, İran'ın kontrolünde olan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) de hakimiyet iddiasında bulunduğu Basra Körfezi'ndeki üç ada hakkında yapılan ortak açıklamaya tepki olarak, Çin'in Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Çin-KİK Zirvesi sonrasında yayımlanan sonuç bildirisindeki ülkesine yönelik suçlamaları kınadıklarını belirtti.

İran'ın kontrolünde olan ve BAE'nin de hakimiyet iddiasında bulunduğu Basra Körfezi'ndeki Ebu Musa, Büyük Tunb ve Küçük Tunb adalarına ilişkin ifadelere işaret eden Kenani, "İran, bu adalar üzerindeki herhangi bir iddiayı iç işlerine ve topraklarına müdahale olarak değerlendiriyor ve şiddetle kınıyor." dedi.

Konuyla ilgili Çin'in Tahran Büyükelçisi Chang Hua'nın Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirten Kenani, İran'ın "şiddetli memnuniyetsizliğinin" Büyükelçiye iletildiğini bildirdi.

ÇİN FİLİSTİNİ NEDEN DESTEKLEDİ?

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’ın  Suudi Arabistan ziyareti sırasında iki ülkenin yayımladığı ortak bildirinin bir bölümünde, İran'a "diğer ülkelerin iç işlerine karışmaması" çağrısında bulunulmuştu.

Zirve sonrasında yayımlanan ortak açıklamada, "BAE'nin, Büyük Tunb, Küçük Tunb ve Ebu Musa adalarıyla ilgili İran ile yaşadığı anlaşmazlığa uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ve ikili müzakereler yoluyla barışçıl bir çözüme ulaşma girişimi de dahil olmak üzere tüm barışçıl çabalara destek" vurgusu yapılmıştı.

ZAMANI GELİNDE AYNISINI SÖYLEYEBİLECEK Mİ
Istiqlal Haberde konuyu değerlendiren Muhammed Ali Atayurt, “Çin'in Orta doğuya yayılmak için Suudi Arabistan’da "Suudi-Çin", “Körfez Çin” ve "Arap-Çin" zirvelere katılıp 34 anlaşma imzaladığını, en önemlisi de Filistin Davasına yönelik destekleyici konuşmasının ve İran karşıtı BAE’yı desteklemesinin perde arkasında Orta Doğu'yu karıştırma niyetinin saklı olduğunu, O halde şimdi bunu söyleyen Soykırımcı Xi, yarın öbür gün Türk Devletleri Teşkilatı meşru gücüne kavuştuğunda aynısını Doğu Türkistan için de açıklamak mecburiyetinde olduğunu yorumladı.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATINA ACİL TOPLANMA ÇAĞRISI
9 Aralık Türkiye çapında 77 İlde düzenlenen basın açıklaması ve dua programında Ankara Hacı Bayram Camii avlusunda Cuma namazı sonrası konuşma yapan İHH Genel Başkanı sayın Bülent Yıldırım, Doğu Türkistan’da yapıla gelen insanlık suçlarına değinerek, Türkiye ve diğer İslam ülkelerinin Doğu Türkistan'daki soykırıma sessiz kalmamaları gerektiğini dile getirirken, neler yapılabileceğini hatırlattı. “Sayın Cumhurbaşkanımızdan; Türki Cumhuriyetleri ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nı toplantıya çağırmasını rica ediyoruz” diyen Yıldırım, “Efendim Çin çok büyük! diyorlar. Hadi Oradan! Çin'den de büyük Allah var!" diye konuştu. Ardından Türk devletleri teşkilatına acil toplanma ve Uygurlarla ilgili karar alma çağrısında bulunmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 640 kişi okudu!
12/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.