En çok Çinlileşen ödüllendiriliyor

Çin rejimi, Doğu Türkistan halkını Çinlileştirme planı için baskısını her geçen gün arttırıyor ve son zamanlarda Doğu Türkistan'daki okullarda bir dizi sözde "Ulusal Dil ve ÇKP Tarihi Tanıtım Haftası" adı altında etkinlikler tertip edildiği öğrenildi.  Çin’in Propaganda yayın organı Tanrıdağ haber sitesine göre, Çin’in Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Parti Komitesi Propaganda Dairesi ve Eğitim Dairesi tarafından her yıl Doğu Türkistan'da düzenlenen "26. Ulusal Dil ve ÇKP Tarihi Tanıtım Haftası" faaliyetinin, Doğu Türkistan’daki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine, “Üç Yazı Aracıyla Yazma, Çince Ulusal Dil Konuşma yarışması”, “genç-yetişkin dayanışması ile Çinceyi geliştirme”, “Çin Ulusal dilinin kapsamını ve rehberlik rolünü genişletme” gibi Çeşitli sloganlarla video konferans ve yüz yüze etkinlikler düzenleyerek, Doğu Türkistan’daki baskısını arttırmaya çalıştığı aktarıldı.

SİSTEMATİK ASİMİLASYONA TEŞVİK
Yan etkinlik olarak ÇKP güdümündeki bütün medya platformları, çeşitli üniversitelerdeki öğretmenler ve öğrencilerin “Çin Ulusal Dil Yasasını incelemeleri, devlet dili eğitimlerini güçlendirmeleri ve öğrencileri dersler, sohbetler, Çin tiyatroları” vb. farklı yöntemlerle, ulusal dili kullanmaya teşvik edecek ve sistematik asimilasyonu güçlendirecek içerikler yayımlamaya zorluyor..

 Ayrıca Etkinlik kapsamında Doğu Türkistan’daki ilk ve Ortaokullarda öğrencilerin “Çin propaganda şiiri, ÇKP’ye sevgi besleyen (Kızıl) şarkı söyleme” etkinlikleri de organize ettiği bildirildi.

UYGURLARA AKIL ALMAZ ÇİNCE DAYATMASI
Öte yandan bu yılın Temmuz ayından bu yana, sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Sanayi ve Bilgi Teknolojileri departmanı, İnsan kaynakları ve sosyal güvenlik dairesi, Tarım ve Arazi departmanı ve sözde Eğitim dairesi (Dil ve Yazı işleri komitesi) ve sözde Xinjiang Radyo ve Televizyon idaresi, Kültür ve Turizm idaresi, sendika ve Kooperatif komitesi, sözde kadın birliği vb. bir çok kurum ile ortak işbirliği içerisinde Doğu Türkistan genelinden seçilmiş 400'den fazla kişiyi “Çince öğrenme ve kullanma örnek şahsiyet” belirlemiş, bunların arasındaki sözde “Çin dili öğrenme uzmanı” on kişi değerlendirilerek ödüllendirildiği dikkatlerden kaçmadı.

Buna ek olarak etkinliğin başladığı ilk günden buyana zorunlu olarak "Çince konuşma, Devlet dilinde yazı yazma" politikasını başlatarak, Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde tanıtım ve danışma platformları kuruluyor. Konfücyüs başta olmak üzere Çin klasik eserlerinin okunması, çeşitli Çince aile etkinlikleri, kırsaldaki öğretim görevlileri başta olmak üzere Çiftçiler ve çobanlara yönelik gece kursları gibi her taraftan kıskaç altına alınarak, Müslüman halkı Çin dilini öğrenmeye ve kullanmaya zorluyor.


İLGİLİ HABERLER: OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARA ÇİNCE DAYATMASI


Gözlemciler, Çinli yetkililerin Uygurların tüm hak ve özgürlüklerini garanti altına aldığını iddia ederek uluslararası toplumu kandırmaya çalıştığını, ve aynı zamanda Doğu Türkistan halkının ana dillerinde eğitim almalarını, konuşmalarını yasakladığını, hatta okul içinde Çince kullanmayan öğrencileri ağır biçimde cezalandırdıklarını, Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki Çin propagandasını arttırarak farklı okullarda genç Uygur öğrencilerinin beyinlerini Çin tiyatrosu, hattatlık ve Çin klasik eserlerinin ezberden okunması da dahil olmak üzere Çin kültürü ile ilgili bir dizi faaliyetler tertip ederek Uygurları Asimile etmeye çalıştığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1169 kişi okudu!
21/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.