Okul öncesi çocuklara Çince dayatması

Çin'in Aksu vilayetindeki bir parti yetkilisi, okul öncesi çocukların Çince eğitime zorlandığını itiraf etti.

Çin’in yayın organı Aksu Gazetesi'nin haberine göre, Aksu İl Parti Komitesi sekreter yardımcısı Zhu Linsen, Aksu'da kurulan "Ulusal Ortak Dil Yayım merkezinin açılış töreninde açıklamalarda bulunurken okul öncesi çocukların Çince eğitim gördüğünü açık ediyor.


Çin hükümeti, Temmuz 2017'den bu yana bölgenin eğitim sisteminde Uygur dilini resmi olarak yasaklamış olsa da, BM'de ve çeşitli medya konferanslarında Uygur dilinin korunduğu hakkında yalan aldatıcı propaganda yapıyor.

Aksu gazetesine göre Zhu Linsen’in " Aksu vilayeti Xi Jinping'in dil ve yazı çalışmaları konusundaki talimatlarını derinden uyguladı, şaşmaz bir şekilde ortak ulusal dili genişletti ve popüler hale getirdi. Dört ila altı yaş arasındaki tüm okul öncesi çağındaki çocuklar ortak ulusal dil eğitimini kabul ettiler tüm çabamız Xinjiag genelinde ulusal ortak dil öğreniminin kapsamlı bir şekilde uygulanmasına öncülük etmek Ve ortak ulusal dilin genişlemesini Çin'in mükemmel geleneksel kültürüyle birleştirerek, Çin ulusunun bir bütün olarak bilincini pekiştirmek için sağlam bir temel oluşturacaktır" ifadelerini kullandığı belirtildi.Çin hükümeti, 2017'de başlayan geniş çaplı keyfi tutuklamanın yanı sıra Uygur dilini, kültürünü, dini inançlarını ve geleneklerini "bölücülük" ve "aşırılıkçılık" tezahürü olarak yasaklamıştı.

Çin medyasındaki Haberde ayrıca Aksu Eğitim Enstitüsü'nde kurulan “Ulusal Ortak Dil yayın merkezinin” müfredatının mandarin Çince eğitimi ve Çin klasik eserlerini hitabet olmak üzere tamamen Çin felsefesi içeren üç bölüme ayrıldığı belirtiliyor.

Gözlemciler bunun Doğu Türkistan’daki Uygur Türkü çocukları tıpkı bir Çinliymiş gibi yetiştirmek ve Uygur gibi gözüken ancak Çinliymiş gibi düşünen, Çinliymiş gibi konuşan, hareket eden ve Çinliymiş gibi davranan kısacası Çinlileşen bir toplum yaratmaya çalışıyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 222 kişi okudu!
02/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.