Doğu Türkistan’da zorla çalıştırma genişliyor

Merkezi İtalya’da bulunan Bitter Winter Haber sitesinde 29 Kasım yer alan bilgiye göre,  uluslararası toplum Çin’in Doğu Türkistan'da işlediği insanlık dışı suçlarını engellemek için gösterdiği çabalara rağmen, Doğu Türkistan'da her geçen gün artan dış ticaret verileri, zorla çalıştırma uygulamalarının daha da genişletildiğini ortaya koyuyor.

Öyle ki Milyonlarca Doğu Türkistanlının Çin fabrikalarında zorla çalıştırılarak elde edilen ürünlerin Batı pazarlarına ihracatı artarken, bu bağlamda zorla çalıştırmayı engellemek için ülkelerin almış olduğu çeşitli yaptırım ve ilgili tedbirlerin etkisiz kaldığı görülüyor. 

DIŞ TİCARET VERİLERİ ŞOK EDİCİ 
Çin’in son ticaret verilerine göre, Doğu Türkistan'da üretilen ürünlerin ihracatı ilk çeyrekte yüzde 49 artarken, 2023'ün üçüncü çeyreği itibarıyla %50'den fazla artış gösterdiği her şeyi açıklıyor. 

“Güney Çin Sabah Post” ve “Çin Haber Ağı” gibi propaganda ajanslarınca bu yıl 24 Ekim'de açıklanan Kaşgar ile ilgili Ticaret verileri ise şaşırtıcı boyutta artış gösterirken, Doğu Türkistan'ın merkezi şehirlerinden Kaşgar'ın dış ticaret verileri, bir önceki yıla nazaran eşi benzeri görülmemiş bir oranda yüzde 113 arttığını gösteriyor. 

İLGİLİ HABERLER: TEK NEDENİ KÖLE İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK

Nitekim Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı Kıdemli Araştırma Görevlisi, Alman Antropolog Dr. Adrian Zenz'in Uygur zorla çalıştırmayla ilişkin en son araştırma raporunda, Doğu Türkistan'daki ihracatın alışılmadık biçimde hızlı büyümesinin tek nedeni, bölgede artan köle işçi çalıştırma ölçeğinin genişlemesi olarak değerlendiriliyor.

Dr. Adrian Zenz, Chin Quango'nun 2015 yılında Doğu Türkistan bölge sekreteri olarak atanmasından bu yana, Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı ciddi İnsan hakları ihlallerinin şekli değişmiş olsa da niteliği hâlâ endişe verici olduğunu gözler önüne seriyor.

Dr. Zenz, "Bitter Winter” ile yaptığı röportajda, Çin'in Doğu Türkistan'ın güney illerinde ihracatı büyük ölçüde artırdığını ve bu durumun, Doğu Türkistan'da zorunlu çalıştırmanın şu anda büyük ölçekte genişlediği anlamına geldiğini kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Bitterwinter

Bu Haberi 1039 kişi okudu!
01/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.