Doğu Türkistan'ın kömür kaynağı çalınıyor!

Çin rejimi son yıllarda Doğu Türkistan halkına yönelik soykırımını yoğunlaştırmakla eş zamanlı olarak, enerji arzını garanti altına almak için Doğu Türkistan dahil tüm bölgelerdeki kömür üretimini arttırmaya çalışıyor. Bu minvalde bölge kaynaklarını Çin'e daha hızlı taşımak için özel hatlar inşa ediyor. 

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ Ağına göre, Çin hükümeti, Doğu Türkistan'ın kömür kaynaklarını Çin'e taşımak amacıyla inşa ettikleri yeni demiryolu hattında 15 Ocak tarihinde resmi yük transferlerine başladığı bildirildi.

ENERJİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMASIN BEKLENİYOR
Çin basınına göre, 3.500 ton kömür yüklü ilk trenin Jiangjunmiao İstasyonu'ndan ayrılarak Hongliuhe-Nom demiryolunu birbirine bağlayan Phnom İstasyonu'na doğru hareket ettiği ve Doğu Türkistan'dan kömür ihraç etmenin yeni bir yolunu oluşturarak Çin'in enerji güvenliğini sağlamasının beklendiği belirtiliyor.

Jiangjunmiao istasyonundan başlayan Demiryolunun Batıdan Urumçi, Sanji, Komul üzerinden, Kuzeyden Hongliuhe-Nom Demiryolu hattı üzerinden Çin’in Phnom İstasyonunda sona ereceği ifade ediliyor.

Bilgilere göre, yeni hat, Hongliuhe-Nom Demiryolu üzerinden Lanzhou-Doğu Türkistan Demiryoluna bağlanacak. İnşaatına Nisan 2021'de başlayan yeni demir yolu hattı, 429,9 kilometre uzunluğuyla dikkat çekerken, Doğu Türkistan'ın büyük miktardaki kömür kaynağı ve diğer doğal zenginlikleri Çin’e transfer eden demiryolu hattının kuzey kısmı olarak işlev görüyor. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KÖMÜR MADENİ SÖMÜRGECİLİĞİ 

Çin İstatistik Bürosu'na göre, Doğu Türkistan’ın 2019 yılında işlenmemiş kömür üretim miktarı 238 milyon tona ulaşmış ve Çin'in en büyük 4. kömür üreten bölgesi haline getirilmişti. Sadece 2023 yılında Çin, Doğu Türkistan'dan demiryoluyla 60 milyon 331 bin ton kömürü Çine kaçırdı. 

Çin'de son zamanlarda ortaya çıkan enerji krizinin ardından Tibet, İç Moğolistan ve Doğu Türkistan gibi işgal edilen topraklardan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı.

Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır.  Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu ve söz konusu kaynağın hacmi 30 milyar ton olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan hariç Doğu Türkistan'da Rüzgar ve Güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında oldukça ön planda.

Gözlemciler Doğu Türkistan'ın kaynaklarına ilişkin Çinlilerin açıkladığı verilerin güvenilmez olduğunu hatırlatmakla birlikte, yağmalanan kaynakların Çin'in açıkladığı miktarın kat kat üstünde olduğunu değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Uy.ts

Bu Haberi 844 kişi okudu!
20/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.