Doğu Türkistan'ın Doğal Kaynakları Sömürülüyor!

Çin rejimi, Doğu Türkistan'da sürdürdüğü sistematik soykırım nedeniyle uygulanan uluslararası ambargolar sonucunda ekonomik durgunlukla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan'ın doğal kaynaklarını yağmalamayı yoğunlaştırıyor. 

Çin’in “Sohu” haber Ağıan göre, sözde Çin Tarım Petrol Şirketi, 6 Kasım'da Doğu Türkistan'ın Aksu Eyaleti, Şayar (Şahyar) İlçesinde bulunan “Fumen Petrol Sahası Fuyuan Ortak İstasyonunun” işletmeye alındığını duyurdu.

İLGİLİ HABERLER: TEKLİMAKAN’DA EN BÜYÜK PETROL ÜRETİM ÜSSÜ

Uzmanlara göre, Çin’in bu hamlesi, geçtiğimiz aylarda başlayan ve yerin 10 bin metre derinliğinde süper petrol ve doğal gaz sondaj girişimi çerçevesinde, devlet eliyle Doğu Türkistan’da sömürgeciliği devam ettireceği anlamına geldiğini, aynı zamanda Teklimakan çölünün en büyük ham petrol üretim üssünü inşa etme planının bir parçası.

Bilgilere göre Çin’in 2023-2028 yılları arasında uygulanması planlanan “14. Beş Yıllık Plan” döneminde, Tarim Petrol Sahası, Çin'in petrol ve gaz talebini karşılamak için dönem sonunda Çin'in yıllık petrol üretiminin 4 milyon tondan 5 milyon tona çıkarılması bekleniyor.

Projenin tamamlanıp işletmeye alınmasının ardından, Fumen petrol sahası, Doğu Türkistan'dan dört ana petrol ve doğal gaz boru hattı ağı ile iki yatay, iki petrol ve doğal gaz işleme merkezinden oluşan tesislere aktarılarak, İki dikey ve iki eş merkezli yeraltı petrol ve doğal gaz üretim merkezleri  aracılıyla Çin'e taşınması daha da hızlandırılacak. 

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR
Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ile karşı karşıya.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 669 kişi okudu!
13/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.