Çin Taklamakan çölünde 10 bin metrelik kuyu kazıyor

Doğu Türkistan’daki Taklamakan Çölü'nde bulunan Tarım Petrol Havzas’ında, sözde “bilimsel araştırmalar” adı altında 10.000 metreden fazla derinliğe sahip ilk sondaj kuyusunun kazı işlemine başlandığı öğrenildi.

Çin’in Xinhua haber ajansına göre, Kazı işlemi Salı günü saat 11.46'da başladığı, Kuyunun, yer yüzeyi altındaki derinlikleri araştırmak için eşi benzeri görülmemiş bir fırsat sunması bakımından Çin'in derin Dünya keşif çalışmalarında dönüm noktası niteliği taşıdığı iddia ediliyor.

 

İLGİLİ HABERLER: ASYA'NIN EN DERİN PETROL VE DOĞAL GAZ KUYUSU AÇILACAK

 

Petro China'nın Tarim petrol sahası şube yetkilisi tarafından yapılan açıklamada "Sondaj kuyusunun kazılmasının iki amacı var: birincisi bilimsel keşif yapmak, ikincisi ise petrol ve doğal gaz bulmak. Birinci amaç çerçevesinde sondaj kuyusunu kazarak, Petro China'nın ultra derin sondaj amaçlı teknoloji rezervini güçlendirecek ve ultra derin sondaj ekipmanı kurulumunu artıracak. İkinci amaç ise ultra derin petrol ve doğal gaz çıkarma işlemleri için yeni alanlar keşfetmek." Denildi.

11.100 metre tasarım derinliği olan sondaj kuyusu, Türkistan’ın en büyük çölü olan Taklamakan’ın içlerinde yer alıyor.

Bilgilere göre Ağırlığı 2.000 tonu aşan sondaj uçları ve borularını içeren ekipman, Kretase sistemi de dahil olmak üzere 10'dan fazla kıtasal tabakayı delerek Dünya'nın derinliklerine inecek.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 558 kişi okudu!
31/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.