Asya'nın en derin petrol ve doğal gaz kuyusu açılacak

Çinin en büyük petrokimya ürünleri tedarikçisi Sinopec, Doğu Türkistan’da yer alan ve 9.472 metre derinliğinde olması beklenen Asya'nın en derin petrol ve doğal gaz sondaj kuyusu için süreci başlattı.

Çin rejimi Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri Doğu Türkistan'ın doğal zenginliklerini Çin illerine taşıyarak, enerji talebini garanti altına almak adına sömürgecilik politikası izliyor. Çinli makamlara göre, Proje tamamlanması durumunda Çin'in ultra derin kuyu sondajı teknolojisindeki ilkler sıralamasında yerini koruduğunu bir kez daha gösteriyor. 

ASYANIN EN BÜYÜK PETROL VE GAZ KUYUSU OLACAK
Çin’in Xinhua haber ajansına göre Çin'in en büyük petrokimya ürünleri tedarikçisi, Doğu Türkistan’da Asya'nın en derin petrol ve doğal gaz sondaj kuyusu için süreci başlattı. 

Çin Petrokimya Şirketi'nden (Sinopec) Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre Taklamakan Çölü'nün kenarında yer alan sondaj kuyusunun 9.472 metre derinliğinde olması bekleniyor.

Sinopec'’in açıklamasında, bu değer, Everest Dağı'nın yüksekliğinden 620 metre daha uzun bir yüksekliğe tekabül ettiği iddia ediliyor. 

 

İLGİLİ HABERLER: ULUSAL HALK KONGRESİ'NDE SÖMÜRGECİLİK VURGUSU

 

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR
Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ile karşı karşıya.

 
Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 633 kişi okudu!
02/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.