Doğu Türkistan'daki "Çocuk Kampları" büyük ölçekte arttı!

Çin, Doğu Türkistan'da milyonlarca insanı suçsuz yere Toplama Kamplarına veya cezaevlerine hapsederek, geride bıraktığı masum Çocukları sözde “Çocuk bakım tesisleri ve “yatılı anaokulu” adı altında toplayıp, “Tek tip Çin uluslu” yaratma hedefiyle asimilasyon uyguluyor. Bu minvalde Çin propaganda dairesi resmi meda kanalları, söz konusu Çocuk kamplarının periyodik olarak büyük ölçüde arttıyla ilişkin bilgiler paylaştı.

HER 1000 NÜFUS BAŞINA %2,5 TESİS DÜŞÜYOR!
Doğu Türkistan'daki Çin propaganda kanallarında paylaşılan bilgiye göre, Doğu Türkistan'da resmi kayıtlı sözde "çocuk bakım hizmeti kurumları" (yatılı ana okulları dahil) 2023 yılı sonuna kadar 690'a ulaştığı, dolaysıyla her 1000 nüfus başına yüzde 2,5'tan fazla çocuk bakım hizmeti veren tesisler bulunduğu öğrenildi.

Bilgilere göre, Pendemiden başlayıp 2023' kadar Doğu Türkistan'da ancak 84 resmi kayıtlı çocuk kampının varlığı, 2023 yılında resmi kayıtlı binlerce kampın yeniden inşa edilmesi ve genişletilmesi için merkezi hükümetten toplam 143,91 milyon yuan bütçe ayırıldığı hedeflenen tesisin ise 11.100 olduğu aktarıldı.

Uluslararası Tanınırlığı olan araştırma kuruluşlarınca hazırlanan ilgili Raporlarda, yaşları 2 ile 3 arasında değişen yaklaşık 1 milyona kadar Uygur Çocuk, Doğu Türkistan'daki farklı il, şehir ve kasabalarda inşa edilen söz konusu Çocuk Kamplarında asimile ediliyor.

İLGİLİ HABERLER: DAHA FAZLA UYGURU ÇİNLİLEŞTİRECEK

Nitekim Çin’in paylaştığı verilere göre, 2025 yıl sonuna kadar Çin rejiminin 1000 nüfus başına en az yüzde 4,5 çocuk ve üç yaşın altındaki çocuklar için sözde “Çin yasalarına göre koruyucu bakım evleri” adı altında güya “halka hizmet” sağlamayı hedeflediği öne sürülüyor.

Çin hükümeti 2017 yılında başlatan ve bazı Batılı hükümetler ve parlamentolar tarafından "sistematik soykırım" yapmakla eleştirilen geniş çaplı keyfi tutuklamada, birçok kamp tipi yatılı anaokulu kurdu ve ebeveynleri tutuklanan Uygur çocuklarını sözde “melekler evi” adı verilen çocuk kamplarına kapattı ve hala Çinli eğitmenler sayesinde Çinlileştiriliyor.

BİR MİLYONA KADAR ÇOCUK, KAMPTA TUTULUYOR
Araştırmalara göre, 600.000 ila 800.000 Müslüman Uygur çocuğun şu anda Çin hükümeti tarafından sözde "yatılı ana okullarda" barındırıldığı doğrulanıyor. 

Uzmanlar, Çin'in 14. Beş Yıllık Plan sırasındaki hedefi, 2025 yılına kadar okul öncesi anaokullarının ve liselerin toplam kayıt oranının yüzde 98'den fazla olmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Uy.ts.cn

Bu Haberi 1004 kişi okudu!
01/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.