Çocuk Kamplarını 4 bine çıkarıyor

Çin Komünist Yönetimi yıllardır sürdürdüğü asimilasyon ve soykırım uygulamaları kapsamında Doğu Türkistan’da yaşayan halkların masum çocuklarını en öncelikli hedef olarak belirleyip, etnik kimliklerini zorla yok ederek “tek tip insan yaratmak” olarak tarif edilen Çin ulusal kimliğine dönüştürme ve değiştirme çabaları hız kesmeden devam ediyor.

Çin’in Wangyi İnternet sitesinde 14 Haziran yer alan habere göre, Gulca şehri Eğitim biriminin Çin'in anaokul çağındaki çocuk kamplarının genişletilmesi ve Uygur çocuk tutsakların sayısını artırmak için merkezi hükümetten büyük yatırım aldığı ortaya çıktı.

TOPLAMDA 450 MİLYON YATIRIM YAPILACAK
Toplamda 450 milyon Yuan yatırım yapılması planlanan Proje tamamlandıktan sonra, sözde “Öğrenci” sayısı artırılacağı iddia ediliyor. Halı hazırda Çinli firmalarca Gulca 30 nolu Anaokulu için ihale çağrısının tamamladığı ve inşaat için hazırlıkların başladığı belirtildi.

Çin basınında çıkan ilgili haberlere göre, Kumul Şehri, Ivergol Bölgesindeki Jingsi ve Weiwu Yolu üzerindeki anaokul inşaat çalışmalarının başlandığı ifade ediliyor.

Ayrıca Devlet maliyesinden söz konusu projeler için 190 milyon Yuan özel teşvik paketi tahsis edilirken, Urumçi ve Gulca gibi Çin hükümetine ait okullarda okuyan çocukların %50 daha az olan beş şehirde 11 yeni anaokul tarzı Çocuk Kampı inşa edilmesinin planlandığı, proje bitiminde ise Doğu Türkistan genelinde resmi kayıtlı Çocuk kampı sayısının 4.000’e ulaşacağı öne sürülüyor.

SADECE URUMÇİ’DE 1080 KAMP İNŞA EDİLECEK
Bilgilere göre Urumçi Şehri Eğitim Bürosu imar ve planlama dairesi başkanı Geng Jie, merkezi şehir Urumçi’nin Midung ve Bulagtag Bölgeleri gibi çoğu reyonlarda yeni merkezler inşa etmeyi ve sadece Urumçi’de 1.080 sözde “okul” yapılmasını planladıklarını, inşaat çalışmalarının haziran ortasında ve sonlarına doğru birbirine müteakip başlatmayı düşündüğünü açıkladı.

Diğer taraftan Urumçi çevresindeki Sanji ve Korla Şehirlerinde de Çin rejiminin yönetimi altındaki anaokullarını hayata geçirmek için proje kapsamında 11 yeni anaokulu projesinin tamamı yer olarak seçildiği ve üç lokasyonda çalışmalar başlatılırken, artı kalan yeni merkezler için ana inşaatları yıl sonuna kadar tamamlanmış olacağı aktarıldı.

 

İLGİLİ HABER: RAPOR: İLK HEDEF ÇOCUKLAR


İşgalci Çin rejimi son yıllarda Doğu Türkistan’ı ve Uygur varlığını Çinlileştirmek için Toplama Kamplarına paralel olarak şehir şehir anaokulu tarzı Çocuk kampları inşa etmeyi başlamıştı. Gözlemciler uzun yıllardır Çin mezaliminin, Uygur Çocukları, gençleri, özellikle de kentsel alanlarda terk edilmiş hükümet binalarında, kapatılan camilerde alıkoyarak siyasi terbiye, ideolojik asimilasyona tabi tuttuğunu, gelinen noktada ise Türk ve İslam alemi başta uluslararası toplumun soykırıma sessiz kalması yüzünden cesaretlenen Çin’in, imha politikasını meşru zeminde sürdürmeyi hedeflediğini, Uygur halkını mankurtlaştırmaya yönelik bütün bu emellerini “Melekler yuvası” gibi süslü isimlerle adlandırarak uluslararası toplumdan gizlemeye çalıştığını, oysa Uygur Türklerinin ana dillerini konuşmalarını yasaklarken, masum çocukları zorla ailelerinden kopararak bahse konu merkezlerde ana dillerinden ve ulusal kimliklerinden uzaklaştırmaya çalıştığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 958 kişi okudu!
20/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.