Doğu Türkistan'da “Terörle Mücadele” vurgusu

Çin Merkezi Halk Komitesi Siyasi Konsey Başkanı Wang Hu, Doğu Türkistan'da bir dizi incelemelerde bulunarak Modası geçmiş sözde "terörle mücadele" politikasına vurgu yaptı.

Çin Propaganda ağı Xinhua Haber Ajansı'nın 24 Mayıs bildirdiğine göre, Çin Merkezi Halk Komitesi Siyasi Konsey Başkanı Wang Hu, 22-24 Mayıs tarihleri ​​arasında Doğu Türkistan'ı ziyaret ederek, Urumçi’deki sözde “Xinjiang Müzesi”, sözde “İslam Enstitüsü”,  sözde “Xinjiang Üniversitesi” ve de Kadim Kaşgar diyarındaki yapay “antik kent” turizm merkezi, Heytgah Camii, Ayağmengen köyünü gezip tozdu.

ART NİYETİNİ ORTAYA SERDİ
Çinli yetkili gezi sırasında Doğu Türkistan konusunda daha fazla asimilasyon uygulanması gereğini vurgularken, adeta Doğu Türkistan'ı Çinlileştirme, İslam'a ve Müslümanlara yönelik şiddet ve terör politikasını sürdürme ve katliama devam etme çağrısında bulurcasına, "Liderimiz Xi Jinping’in himayesinde yeni dönemde bütün gücümüzle “terörle mücadele” edeceğiz. Yasaların tam olarak uygulanması, uzun vadeli istikrarın korunması, Ortak bilincin, ideolojik birlikteliğin temelini daha da güçlendireceğiz. Çin ulusunu, Çin kültürünü, Çin Komünist Partisi'ni ve Çin tarzı sosyalizmi pekiştirmeliyiz.” Şeklinde brifingler vererek, masum halk üzerindeki art niyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ SOYKIRIM GİDEREK ARTIRIYOR
Çin’in “13. Beş Yıllık Plan” dönemi sırasında dönüşümlü olarak 8 milyondan fazla Doğu Türkistanlı Toplama Kampı veya hapse gönderildiği ve 5 yıl boyunca Uygur toplumunu Çinlileştirme planının hız kesmeden devam ettiği ve Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yanaki en vahşi soykırımını bu süre zarfında gerçekleştirdiği biliniyor.

Çin rejimi, “Xinjiang'ı (Çin) kültür yoluyla besleme ve Çin ulusu Ortak bilincini güçlendirme” adı altında sistematik asimilasyon planlarının bir parçası olarak Uygur kızları Çinlilerle evlenmeye zorlarken diğer yandan gençleri “istihdam” yalanıyla Çinli fabrikalarda zorla çalıştırmak üzere sürgüne gönderiyor. Uygur kültürel ortamından uzaklaştırıyor. Ailesinden koparıyor. Uygur çocukları ebeveynlerinden ve Aile terbiyesiyle büyümü hakkını, milli kültüre dayalı yaşama haklarını elinden alıyor.

 

İLGİLİ HABERLER: BM’NİN DOĞU TÜRKİSTAN RAPORU YAYIMLANDI

 

Gözlemciler, Çin'in geçtiğimiz 5 yıllık planına binaen Doğu Türkistan halkının maddi ve manevi kültürünü çeşitli şeytani planlar kurup, buna da güzel isimler bularak bastırdığını, öz benliğini yok etmeye çalıştığını, el sanatlarından mimariye, ev eşyalarına kadar her şeyi tamamen Çinlileştirmeye çalıştığını, Nitekim sadece ideolojik düşünce yapısı değil, yaşam felsefesi, alışkanlıkları, davranışları ve yemesi içmesi dahil tıpkı bir Çinliymiş gibi olmasını  sağlamaya , Uygurları mankutlaştırmaya çalıştığını belirtti. Ayrıca bundan sonraki “14. Beş Yıllık Plan” çerçevesinde uygulayacağı zulmün daha şiddetli olacağı endişesini dile getirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 345 kişi okudu!
27/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.