Çinlilerden Doğu Türkistan bayrağına çirkin saldırı!

Çin toplama kampı mağduru Tursunay Ziyavudun, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için San Francisco'ya gelen Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Xi Jinping'i protesto ederken Çinliler tarafından tacize uğradı.

Çin'in Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kampında türlü işkencelere maruz kalan Uygur Türkü kadın Tursunay Ziyavudun, 11 Kasım 2023 tarihinde başlayan APEC zirvesi için ABD'nin San Francisco şehrine gelen soykırımcı Xi Jinping'i protesto etti.

SOYKIRIMCI Şİ CİNPİNG, SAN FRANCISCO PROTESTO EDİLDİ
ABD, 2011'den bu yana ilk kez 11-17 Kasım tarihleri ​​arasında yıllık APEC liderleri toplantısına ev sahipliği yapıyor. Toplama kampı mağduru Tursunay hanım, 14 Kasım 2023 tarihinde, Çin lideri Xi Cinping'i Çin’ın Doğu Türkistan'daki soykırım politikasını kınamak ve toplama kampına attığı milyonlarca Uygur Türkünün sesi olmak için tek başına onlarca Çinlinin arasında protesto eylemi gerçekleştirdi.

UYGUR TÜRKÜ KADIN TEK BAŞINA DİRENDİ
O sıra alandaki Çinlililer, Tursunay Ziyavudun'u taciz ederek ay yıldızlı gökbayrağı kapatmaya çalıştı. Tursunay Ziyavudun, Çinlilerin tacizlerine rağmen, "ÇKP bir yalancıdır, soykırımı durdur! Doğu Türkistan’a Özgürlük” sloganları atarak protestosuna devam etti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!
Çin rejim hükûmetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: QHA

Bu Haberi 714 kişi okudu!
16/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.