Biden: Çin’den ayrılmayacağız!

Amerikan Başkanı Joe Biden, ÇKP Lideri Xi Jinping ile yapacağı görüşmesiyle ilişkin "Çin'den ayrılmaya çalışmıyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey ilişkiyi daha iyi olması yönünde değiştirmek." dedi.

Biden, Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Çin Komünist Parti (ÇKP) Lideri  Xi Jinping ile yapacağı görüşmenin ikili iletişimin tam olarak yeniden tesisi de dahil olmak üzere ilişkileri “normalleştirmek için bir adım” olmasını umduğunu belirtti.

Bunun "bir kriz olduğunda telefonu açıp konuşabilmeyi ve orduların birbiriyle temas halinde olmasını sağlayabilmeyi" de içerdiğini dile getirdi. 

ÇİN'DEN AYRILMAYA ÇALIŞMIYORUZ
Biden, "Çin'den ayrılmaya çalışmıyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey ilişkiyi daha iyi olması yönünde değiştirmek." dedi.  Çin halkının halihazırda ekonomik olarak zor durumda olduğunu aktaran Biden, Çin vatandaşlarının iyi ücretli bir işe sahip olmasının herkese faydalı olacağını kaydetti. 

Biden, “Ancak Çin'e yatırım yapmayı istesek de tüm ticari sırlarımızı vermemizi gerektiren durumları destekleyemem.” ifadelerini kullandı. 

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Lideri Xi Jinping, bu hafta San Francisco'da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi kapsamında yarın yüz yüze görüşecek.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: bloomberght.com

Bu Haberi 531 kişi okudu!
15/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.