Çinli Müslümanlar sokağa döküldü

Çin komünist yönetimi Müslüman Uygur Türklerine yaptığı Dini baskı ve Cami yıkım çalışmalarını Çin'deki Huy Müslümanlarının yaşadığı bazı bölgelerde son zamanlarda yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu kapsamda Müslümanlara ait lokanta tabelası ve market ürünlerinde bulunan “Helal” etiketi veya İslami yazıları yasaklarken, İslam tarzı yapıları da yıkıp yok ediyor.

26 Mayıs Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitesinde yayılan video görüntüsünde Çin’in Yunnan Eyaleti, Yuxi Şehri, Tonghai İlçesindeki Najiang Camii'nin yıkımına karşı direnişe geçen huy Müslümanlara 5 bine yakın silahlı Polis kuvvetlerinin set oluşturarak bastırmaya çalıştığı o an, sokakları dolduran Müslümanlar tarafından amatör kamerayla saniye-saniye kaydedildi.

CUMA NAMAZINA GİRİŞ ENGELLENDİ
Evvelsi gün Cuma namazı kılmak için gelen cemaatin Cami’ye girişine izin verilmediği aktarılan video kayıtlarında bir Huy Müslüman, durumdan şikayetçi olurken İslam alemine seslenerek, Müslümanların kutsal Camilerinin tehlike altında olduğunu, Camilerin inşası için Müslümanların kanı ve alın teri döküldüğünü, Najiang Ulu Caminin medresesi ve yurtlarında halen çocukların Kur'an-ı Kerim okuduğunu ve dini eğitim almakta olduğunu, ne yazık ki Çin’de bu İslam geleneğinin ciddi bir krizle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

 

İLGİLİ HABER: ÇİN’DEKİ 600 YILLIK CAMİ YOK EDİLDİ

 

Huy Müslüman, Çin Komünist Partisi tarafından Camilerdeki motifler, ayet-hadis, yazılarının tamamen sansürlendiği, Çince karakterlere ve stillere dönüştürüldüğü, bu itibarla İslam ülkelerinin ve dünya Müslümanlarının göz göre-göre Çin’deki Müslümanların tahrip edilmesinden korumalarını temenni ederek dua talebinde bulunuyor.

ÇİN’İN HEDEFİNDE HUY MÜSLÜMANLAR VAR
Çin Komünist Partisi (ÇKP) 2014’te yasalaştırdığı “İslami Dinini Çince sosyalizme uyarlama” kanunu kapsamında Doğu Türkistan’daki 8 bini tahrip edilmek üzere 16 binden fazla Cami’yi yıkıp yok etti. Ayrıca direnme ve halka öncülük etme ihtimali olan 10 binden fazla Din adamını hapishaneye kapattı.

Gözlemciler sıradaki hedefin Huy Müslümanları olduğunu ve Uygurların başına gelen facianın Huylarında kaderi olabileceği endişesi taşıdığını ifade etti.

 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 427 kişi okudu!
29/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.