Çin’deki 600 yıllık cami yok edildi

31 Aralık açık kaynaklardan elde edilen görüntü kayıtlarına göre Çin'in Qinghai Eyaleti, Xining Şehrindeki 600 yıllık Huy Müslümanlarına ait Dongguan Cami’nin yok edildiği öğrenildi.

Videolar’da köklü geçmişe sahip olan görkemli caminin komünist rejim tarafından çoktan yıkıldığı ve yerine yeni inşaat başlatıldığı görülüyor.

Çinli Dajiyuan haber sitesine göre din düşmanı komünist yetkililer, 9 Temmuz 2021'de Dongguan Camii'nin internet sitesinden bir duyuru yaparak, Camii'nin ana kapısının yenilenmesi ve yeniden inşası için çalışmalar başlayacağı, Cami cemaatinin güvenliğini sağlamak için geçici olarak halka kapatıldığı duyurulmuştu.

KUBBE VE MİNARELERİ BOZGONA UĞRADI
Geçen yıl haziran ayının sonunda, İtalya merkezli yayın kuruluşu Bitter Winter muhabirleri tarafından konuyla ilgili yayımlanan raporda da Çin'in dini tarzdaki yapıları yok etme çabaları ele alınırken, Xining Şehrindeki Caminin orijinal 47 buçuk metrelik minaresi 10 metreye indirildiği ve 19 buçuk metre yüksekliğindeki kubbesinin ise tamamen kaldırıldığı vede yıkım için harcanan maliyetin 251 milyon 630 bin yuan olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Bilgilere göre Xining Şehrindeki Dongguan Ulu Camii, Ming Hanedanlığı döneminden bugüne denk 600 yıllık tarihe sahip ve Dongguan Camii, Çin'in kuzeybatısındaki dört ünlü camiden biri sayılıyor. Tarih boyunca birçok kez yıkılıp yeniden inşa edildiği biliniyor. Mevcut cami binası daha önce Çin Komünist Partisi tarafından yıkılmış ve 1913 yılında tekrar yapıldığı, 1946'da caminin kapsamı genişletildiği ve 1979'da yüne restore edildiği tarihsel verilerde geçiyor.

Toplam arsa alanı 13.602 metrekare olan Dongguan Camii'nin yapım tarzı, geleneksel Çin mimari tarzı ile İslami mimari özelliklerini içeriyordu, buna rağmen din düşmanı komünist rejimin Cami’yi tamamen ortadan kaldırmaya çalıştığı gözlemlendi.

İSLAM DİNİNİ ÇİNLİLEŞTİRİYOR
Çin rejimi “13. beş yıllık Plan” kapsamında 2018 yılında Doğu Türkistan'ı hedef alan sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” politikası çerçevesinde İslam’a ait tüm emareleri yasaklamış, bu minvalde 16 bin cami ya yıkıldı veya tahrip edilmişti. Daha sonra aynı zulüm, Huy Müslümanlarına da uygulanmaya başladı. Çinli yetkililer, başlangıçta Araplaşma karşıtlığı bahanesiyle Huy Müslümanlarına ait camilerin kubbelerini ve minarelerini yıkmış veya Çin tapınağı görünümü vermeye çalışmıştı.

Müslüman halk, Çin'in İslam ve Müslüman karşıtı davranışlarını sosyal medya üzerinden tepki göstermek dışında hiçbir şey yapamamıştı. Sonuç olarak Çinli yetkililer, Müslüman halkın direncini kırmak için çeşitli bahanelerle bazı camilerin geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Müslümanların sosyal medyadan yaptığı paylaşımları pek yankı bulamazken, geçici olarak kapatılan camilerin tümünü yıkmaya başlamıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1828 kişi okudu!
04/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.