Çinli Bakan Pakistan ve Afganistan'a gidiyor

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang, Pakistan ve Afganistan dışişleri bakanlarıyla katılacağı üçlü toplantı için İslamabad'a gidiyor. Ziyarette Taliban geçici hükümeti ve Afganistan'daki istikrarın sağlanması ele alınacak. Çin, Afganistan'da siyasi uzlaşma ve kalkınma çabalarını desteklediğini iddia ediyor. 

Anadolu Haber Ajansına göre Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang'ın, Pakistan ve Afganistan dışişleri bakanlarının katılacağı üçlü toplantı için yarın İslamabad'a gideceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çin Gang, Hindistan'ın Goa eyaletindeki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının ardından Pakistan'ı ziyaret edecek.

ÇİN, TALİBAN HÜKÜMETİNİ HENÜZ TANIMIŞ DEĞİL

Ziyarette Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ve Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari ile görüşecek olan Çin Gang, ayrıca Afganistan'daki Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'nin de yer alacağı Çin-Pakistan-Afganistan Dışişleri Bakanları Diyaloğu toplantısına katılacak.

Çin, ABD'nin ülkeden çekilmesinin ardından Afganistan'da iktidara gelen Taliban'ın kurduğu geçici hükümeti henüz tanımamış olsa da ülkede güvenliğin ve istikrarın sağlanması ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini desteklediğini iddia ediyor. 

Dışişleri Bakanı Çin Gang, geçen ay Özbekistan'da düzenlenen Afganistan'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmış, toplantıda Taliban geçici hükümetine, "komşu ülkelerle daha yakın işbirliği yapması ve yönetimde daha kapsayıcı ve ilerlemeye açık olması gerektiği" mesajını vermişti.

 

İLGİLİ HABERLER: TALİBAN, ÇİN'DEN YATIRIMLARINI ARTIRMASINI İSTEDİ

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, 12 Nisan'da yayımladığı "Çin'in Afganistan sorunundaki pozisyonu" başlıklı 11 maddelik belgede, Afganistan'ın bir daha jeopolitik çatışma ve bölgesel istikrarsızlık kaynağı olmaması için ülkede siyasi uzlaşmanın ve kalkınma çabalarının desteklenmesi çağrısında bulunmuştu.

Çin'in asla Afganistan'ın iç işlerine karışmayacağı, bencil çıkarların peşinde koşmayacağı ve ülkeyi nüfuz alanı haline getirmeye çalışmayacağı yalanını ortaya atan belgede, Pekin'in ülkede barışa ve yeniden inşaya yönelik çabaları desteklediği vurgulanıyor.

Ayrıca İşgalinden bu yana Doğu Türkistan’daki halka yönelik sistematik soykırım yürüten Çin, söz konusu belgede, Afganistan'da "ılımlı ve sağduyulu bir yönetimi" desteklediğinin altı çizilerek, Taliban'ın kurduğu geçici hükümete kadınlar, çocuklar ve etnik gruplar dahil tüm Afgan halkının temel insan haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 444 kişi okudu!
05/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.