Taliban, Çin'den yatırımlarını artırmasını istedi

Taliban'ın haber ajansı Bahtar'a göre Çin ve Afganistan Dışişleri Bakanları yaklaşık bir saat süren telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ile görüşmesinde Çinli şirketlerin Afganistan'a yönelik yatırımlarını artırmasını istedi.

İki bakanın, Afganistan ile Çin arasındaki ekonomik ve diplomatik ilişkileri güçlendirme, Çinli şirketlerin Afganistan'a yönelik yatırımlarını artırması ve güvenlikleri ile bölgesel istikrar konularını görüştüğü aktarıldı.

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hafız Ziya Ahmed de Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamada bulundu.

“AFGAN ÇİFTÇİLERE DESTEK VERİN”
Ahmed'in açıklamasına göre Muttaki, Çinli şirketlerin Afganistan'a yönelik yatırımlarını artırmasını, maden ve petrol dışında özellikle tarım ve hayvancılık alanlarına da yatırım yapılarak Afgan çiftçilerin desteklenmesini istedi.

Yakın zamanda imzalanan Amu Nehri etrafında petrol arama ve çıkarma anlaşmasının iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiren önemli bir adım olduğunu vurgulayan Muttaki, Afganistan'da bulunan Çin vatandaşları, diplomatları ve yatırımcılarının güvenliğinin sağlandığını ve Afganistan topraklarının hiçbir ülkeye tehdit oluşturmadığını kaydetti.

UYGUR MESELESİ YÜZÜNDEN YATIRIMLAR DURMUŞTU
Çinli bakanın da ülkesinin Afganistan'a yönelik ekonomi ve kalkınma projeleri alanındaki ilişkilerini sürdüreceğini ve uygun zamanda Muttaki ile yüz yüze görüşmek istediğini ifade ettiği aktarıldı.

6 Ekim 2022’de Afganistan İslam Emirliği, zulümden kaçarak ülkelerine sığınan Uygur Türklerini Çin'in ısrarcı taleplerine rağmen geri teslim etmeyeceğini duyurmuştu. Çin ise buna karşı, talebini reddetmesi sebebi ile ABD işgalinden kurtulan Afganistan'daki iktisadi adımlarını askıya almıştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 601 kişi okudu!
23/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.