Çin, yaptırımlara rağmen Çip alıyor!

Çip teknolojisini Çin’e kaptırmak istemeyen ABD teknoloji şirketlerine ihracat kısıtlaması getirdi. Ancak Nvidia, yaptırımları aşan çip üretmeyi başardı. Reuters’ın ele geçirdiği belgelere göre, Çin Nvidia’dan hala çip satın alabiliyor.

ABD’nin Çin'in yapay zeka ve ordusu için gelişmiş ABD çiplerine erişimini tamamen kesme çabası boşa çıktı. Yüksek kaliteli ABD çiplerini satın almak veya satmak Çin'de yasa dışı değil.

“YAPTIRIMLARI DELEN ÇİP”
Ancak ABD bu teknolojiye ulaşmasını engellemek için kendi şirketleri dahi olsa yaptırım uyguluyor. Ele geçirilen belgeler yaptırımların getirilmesinden bu yana düzinelerce Çinli kuruluşun Nvidia çiplerini satın aldığını gösteriyor. Bunların arasında ihracatı yasaklanan çiplerin yanı sıra Nvidia Çin pazarı için geliştirdiği ve “yaptırımları delen çip” olarak lanse ettiği çipler de bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER: YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARINDA ÖNCÜ ÇİP

Nvidia tarafından üretilen grafik işlem birimleri (bir tür çip), makine öğrenimi görevleri için gereken büyük miktarlardaki verileri daha verimli bir şekilde işleyebildiğinden, yapay zeka çalışmaları için rakip ürünlerden çok daha üstün görülüyor. Yasaklamalardan önce Nvidia, Çin'in yapay zeka çip pazarının %90'ına hakimdi.

İLGİLİ HABERLER: NVİDİA'DAN ABD YAPTIRIMLARINI AŞAN ÇİP

Nvidia alıcıları arasında seçkin üniversitelerin yanı sıra ABD ihracat kısıtlamalarına tabi olan iki kuruluş da vardı: Harbin Teknoloji Enstitüsü ve Çin Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. İki kuruluş da ABD'nin ulusal çıkarlarına aykırı olarak askeri meselelere karışmak veya askeri bir kuruluşa bağlı olmakla suçlanıyor. Satın almalardan biri derin öğrenme modelini eğitmek için mayıs ayında sipariş edilen 6 adet Nvidia A100 yongasıydı (Çip). Diğer satın alma ise amacı belirlenemedi.

YERALTI ÇİP PAZARI OLUŞTU
Belirlenen tedarikçiler arasında ne Nvidia ne de şirket tarafından onaylanan perakendecilerin kim olduğu bulunmuyor. Tedarikçilerin Nvidia çiplerini nasıl temin ettikleri de belli değil. Ancak ABD'deki kısıtlamaların ardından Çin'de bu tür çipler için bir yeraltı pazarı ortaya çıktı. Çinli satıcılar daha önce, Nvidia'nın ABD firmalarına büyük miktarlarda sevkiyat yapması veya Hindistan, Tayvan ve Singapur gibi yerlerde yerel olarak kurulmuş şirketler aracılığıyla ithalat yapmasının ardından pazara giren stok fazlalarını ele geçirdiklerini belirtmişti.

İLGİLİ HABERLER: ABD, ÇİN'İ SAF DIŞI BIRAKMAYA ÇALIŞIYOR

Nvidia, yürürlükteki tüm ihracat kontrol yasalarına uyduğunu ve müşterilerinin de aynısını yapmasını istediğini söyledi. Şirket sözcüsü "Bir müşterinin üçüncü taraflara yasa dışı bir satış yaptığını öğrenirsek hızlı ve uygun önlemler alırız" dedi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA, Gazeteoksijen, Techinside

Bu Haberi 746 kişi okudu!
17/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.