ABD, Çin'e daha fazla çip yasağı getirecek

Koronavirüs nedeniyle son yıllarda otomotiv sektöründe parça ve çip tedarik sorunları yaşanıyor ve henüz bu sorun çözülebilmiş değil.

Global otomotiv sanayisi, artan tüketici talebini karşılamak için çip ve elektronik parça üreticilerine verdikleri siparişleri artırınca, tedarikteki sıkıntılar giderek büyüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında yaşanan teknoloji çekişmesi, "çip savaşı" ile doruk noktasına ulaştı.

ÇİP KAVGASI TIRMANIŞA GEÇTİ
İki ülke arasında 2019 yılında Çinli teknoloji şirketi Huawei'ye uygulanan yaptırımlarla dünya gündemine taşınan çekişme, çip kısıtlamaları ile yeniden tırmanışa geçti.

ABD, kısıtlamaları artıracak
Gelen bilgilere göre, Biden yönetimi, Çin'e yarı iletken üretim teçhizatı ihracatına yönelik kısıtlamaları daha da sıkılaştırmak için çalışıyor.

HOLLANDA VE JAPONYA İLE KORDİNELİ ÇALIŞACAK
Raporda, hükümetin ABD şirketlerine plan hakkında bilgi verdiği ve yeni kısıtlamaların önümüzdeki ay duyurulacağı yer alıyor.

Rapora göre Biden yönetimi, Hollanda ve Japonya ile koordinasyon sağlamayı da planlıyor.

Bu hafta Hollanda hükümeti, ulusal güvenliği korumak için Çin'e yarı iletken teknolojisi ihracatına yeni kısıtlamalar getirmeyi planladığını açıklamıştı.

Birçok teknoloji uzmanı, yakın bir gelecekte Çin’in büyük bir güç olacağını öngörüyor. Google’ın çatı şirketi Alphabet’in eski başkanı Eric Schmidt, Çin’in yapay zekâ alanında en geç 2025’e kadar ABD’yi geçmiş olacağını savunuyor.

BİDEN, Xİ İLE GÖRÜŞMEYİ PLANLIYOR
Öte yandan ABD ile Çin arasındaki gerilim zirveye tırmanırken, daha bu hafta başı Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir araya gelen Amerikan başkanı Jeo Biden, gazetecilerin sorularını yanıtlarken Çin Komünist Parti lideri Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını söylemişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 325 kişi okudu!
15/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.