Çin, Uygur gazetecilerin ailelerini tehdit ediyor!

Freedom House: Çin, Uygur gazetecilerin aile üyelerini gözaltına aldı ve tehdit etti.

Küresel demokrasi üzerine çalışmalar yapan Washington merkezli Freedom House İnsan Hakları Örgütü, Çin yönetiminin yurtdışında yaşayan Uygur Türkü gazetecilere yönelik baskısı ve tehdidini araştıran yeni bir rapor yayımladı.

Freedom House'un 7 Aralık 2023 tarihlinde yayımladığı ve 2014 yılından bu yana 26 hükumet tarafından başka ülkelerde çalışan gazetecilere yönelik kaçırma, fiziksel saldırı ve suikast girişimlerini de içeren 112 olayı belgelediği, "Sınır tanımayan baskı: otokratik hükumetler muhabirleri susturmaya çalışıyor" başlıklı raporunda, otokratik hükumetlerin ABD ve diğer ülkelerdeki gazetecileri fiziksel saldırıları da içeren bir baskı ve sindirme kampanyasıyla susturmaya çalıştığı kaydedildi.

YURTDIŞINDA MUHALEFETİ EZMEK
Raporda, Çin, Rusya ve diğer totaliter ülkelerin, sürgündeki gazetecileri hedef aldığı ve kendi ülkeleri hakkında eleştirel haber yapmalarını engellemeye çalıştığı belirtildi. Öte yandan Çinli yetkililerin Uygur gazetecilerin Çin ile ilgili haber yapmalarını engellemek ya da gazetecilik faaliyetlerinin etkisini azaltmak amacıyla muhabirlere karşı karalama kampanyaları yürüttüğü vurgulandı. Ayrıca Çin Komünist Parti (ÇKP) Lideri Xi Jinping’in ve Pekin'deki diğer yetkililerin dünyanın Çin'e bakışını şekillendirme çabalarının yıllardır devam ettiğine dikkat çekildi.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN, UYGUR GAZETECİYİ AİLESİYLE TEHDİT ETTİ

Raporda yer alan vaka çalışmaları bu olguyu örneklendiriyor. Çin hükumet yetkilileri, Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerini haberleştiren Uygur gazetecilerin aile üyelerini gözaltına aldı ve taciz etti. Raporda Çinli yetkililerin aile üyelerini, sürgündeki gazetecilere baskı uygulayarak Çin politikalarını eleştiren haberler yazmaktan vazgeçmelerini sağlamak amacıyla gözaltına aldığı bildirildi.Raporda yer alan gazetecilerden biri olan ve Özgür Asya Radyosu'da (RFA) çalışan Uygur gazeteci Gülçihre Hoca, akrabalarının Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında tutulduğunu bildirdi. 

İŞGALCİ RUSYA'NIN GAZETECİLERE BASKILARI
Ayrıca raporda yıllardır işgalci Rus yönetiminin insan hakları ihlali uygulamalarını haberleştiren gazetecilerden Elena Kostyuchenko'nun, Rus ajanları tarafından zehirlendiği Berlin'de hastaneye kaldırıldıği kaydedildi. Kostyuchenko'ya yönelik açık saldırının yanı sıra diğer gazetecilere yönelik saldırılar da raporda yer alıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: RFİ, QHA, 

Bu Haberi 361 kişi okudu!
09/12/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.