Çin, uluslararası toplumu kandırıyor!

Bilindiği üzere Çin rejimi Doğu Türkistan halkına karşı yapılan sistematik soykırımın bir parçası olarak, Toplama Kampları, köle işçi çalıştırma, zorunlu kürtaj başta olmak üzere insanlık dışı zulüm politikası izliyor. Bazı ülke hükümetleri Çin ile olan Ticari çatışmaları kapsamında yaptırımlar uygularken, insan hakları savunucu kuruluşlar da giderek artan soykırıma karşı seslerini yükseltiyor.

Ancak Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım politikalarını gizlemek ve “Mutlu Uygur” imajı yaratma maksadıyla Doğu Türkistan’a davet edip, göz boyama gezileri organize ederek yabancı delegeleri kara propagandasına alet ediyor. 

İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin medyasına göre Doğu Türkistan’daki Sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Parti Komitesi Sekreteri Ma Xingrui, kukla başkanı Erkin Tuniyaz ve dini figüranlardan Abduraqib Tömürniyaz, çeşitli ülkeden yabancı diplomat, araştırmacılar ve medya mensuplarıyla bir araya gelerek merkezi şehir Urumçi'de sözde Xinjiang Yahşi Yer” temalı özel toplantılar gerçekleştirdi.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’E GÖRE ABD YALAN HABER YAYIYOR

Çinli yetkililer yabancı ziyaretçilere Doğu Türkistanla ilgili tarih, etnik köken, din, ekonomi ve sosyal koşullara ilişkin algı yanıltıcı yalan beyanlar vererek, mevcut durumu saklamaya çalıştı. sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Parti Komitesi Sekreteri Ma Xingrui, ziyaretçilere sözde "Xinjiang uzun vadeli Sosyal ve kalıcı istikrar için ana hedeflere odaklandı, tüm etnik grupların etkileşimi ve entegrasyonu teşvik edildi ve Merkezi hükümetin himayesi altında dinin sağlıklı gelişimine ve etkileşimine olanak sağlandı, İnsan hakları konuları Çin yasalarıyla korundu ve genel durum kontrol altına alındı, yoksulluk sorunu kapsamlı bir şekilde çözüldü, kalan nüfusun gelir düzeyi sürdürülebilir şekilde artmasına teşvik verildi.” Şeklindeki ifadeleriyle bölgedeki köle işçi çalıştırma cinayetini meşrulaştırmaya çalıştı. 

Ma konuşmasında, Çin’in gelişmesini istemeyen ABD ve bazı batılı ülkelerin sözde “Xinjiang” konusunda yalan haberler yaydığını iddia ederek Doğu Türkistan'da yürüttüğü sistematik soykırım politikasını yabancı ülke temsilcilerinden saklamaya çalıştı. 

Bilgilere göre Doğu Türkistan’a özel davetle getirilen ziyaretçiler arasında Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya ve diğer Körfez ülkelerinden, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika ülkelerinden diplomat ve araştırmacı, medya temsilcilerinin yanı sıra Uluslararası İlişkiler uzmanları da bulunuyor. 

İLGİLİ HABERLER: SİSTEMATİK SOYKIRIM UYGULANIYOR!

Çin rejimi 1949 işgalinden bu yana çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkını baskı altına almaya çalışıyor. Son 10 yıldır da sözde "terörle mücadele", "Çin Ulusal Ortak bilincinin pekişmesi ve yaygınlaşması", "Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme”, "İslam Dininin Çince sosyalizme uyarlanması”, "Kuran-ı Kerim'i Kunfuçiyüs ideolojisiyle yorumlamak” kisvesi altında halkın inançlarını, kültürlerini, dillerini, geleneklerini, en temel yaşama haklarını kısıtlayarak, Uygurları Çinlilerden açık ara ayıran bütün özelliklerden mahrum bırakarak, sözde “Ulusal Ortak bilinç” adı altında tek tip Çinli birey yaratmaya çalışıyor. 

Doğu Türkistan'da milyonlarca Uygur ve diğer Türk halklarını düzmece mahkemelerce çeşitli iftiralarla suçsuz yere Toplama Kamplarına ve Hapishanelere hapsederek sistematik soykırım uyguluyor. Uygurlara yönelik işlediği İnsanlık dışı suçları nedeniyle Uluslararası toplumun şiddetli eleştiri ve baskılarıyla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulmüne ara vermeden devam ettiriyor. Bunu yaparken ekonomik ve Teknolojik gücü sayesinde yabancı ülkeleri Doğu Türkistan konusunda kandırmaya çalışıyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: Xjtvs

Bu Haberi 776 kişi okudu!
12/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.