Çin Tayvan’a yine 103 savaş uçağı gönderdi

Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin taciz uçuşlarına devam ediyor. Sıklıkla hava ve deniz yoluyla adaya yaklaşan askeri güçler herhangi bir saldırıda bulunmadan geri dönüyor. 

Çin ordusunun Tayvan'a 24 saatlik bir süre içinde 103 savaş uçağı gönderdiğini belirten ada savunma bakanlığı, Pazartesi günü bunun son zamanlarda günlük bir rekor olduğunu söyledi. Bakanlık, uçakların Pazar günü sabah 6 ile Pazartesi sabah 6 arasında tespit edildiğini söylerken, “Her zamanki gibi uçaklar Tayvan'a ulaşmadan geri döndüler. “ cümlelerine yer verdi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, uçaklardan 40'ının Çin anakarası ile ada arasındaki sembolik orta noktayı geçtiğini söyledi. Ayrıca son 24 saatte dokuz donanma gemisinin rapor edildiği bildirildi. 

TAYVAN'DAN TACİZ EYLEMLERİNİ DURDURMA ÇAĞRISI
Bakanlık, Çin'in askeri eylemini "taciz" olarak nitelendirdi ve mevcut gergin atmosferde artabileceği konusunda uyardı. Açıklamada, "Pekin yetkililerini sorumluluk almaya ve bu tür yıkıcı askeri faaliyetleri derhal durdurmaya çağırıyoruz" denildi.'' 

Tayvan'ın kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia eden Çin, iki ülke arasında ve ABD ile gerilimin artması nedeniyle Tayvan çevresinde hava ve sularda giderek daha büyük askeri tatbikatlar yürütüyor . ABD, Tayvan'ın ana silah tedarikçisidir ve Tayvan'ın statüsünü güç kullanarak değiştirmeye yönelik her türlü girişime karşı çıkmaktadır. 


İLGİLİ HABERLER: SEMBOLİK ORTA NOKTA GEÇİLDİ


Çin’in askeri hareketliliği geçen hafta ABD ve Kanada'nın , adayı Çin anakaradan ayıran sular olan Tayvan Boğazı'ndan savaş gemileriyle geçmesinden kısa bir süre sonra artmaya başlamıştı. Çin’in taciz devriye gezileri ise taraflar arasında gerginliği de beraberinde artırıyor. 

ÇİN ÖDÜL CEZA YAKLAŞIMI UYGULUYOR
Çin ayrıca, Çin'in yakınındaki Fujian eyaletinde Tayvan'la entegre bir kalkınma gösteri bölgesi için bir plan açıkladı ve bir yandan Tayvan'ı ikna etmeye çalışırken bir yandan da uzmanların söylediğine göre Çin'in uzun süredir devam eden ödül ceza yaklaşımıyla onu uyardı . 

Son eylemler, Tayvan'ın Ocak ayında yapılacak başkanlık seçimlerini etkilemeye yönelik bir girişim olabilir. Adanın resmi bağımsızlığından yana olan iktidardaki Demokratik İlerici Parti, Çin hükümeti için lanetli bir isim. Çin, ana karayla çalışmayı savunan muhalefet adaylarını destekliyor.

TAYVAN ÇİN ANLAŞMAZLIĞI
Tayvan, Doğu Türkistan’ın işgali ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor ve o gün bugündür, Çin ana karası ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık devam ediyor. Tayvan Adası'nı topraklarının parçası, Tayvan Boğazı'nı da kara suları olarak gören Çin Komünist rejimi, ABD'nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. ABD donanmasının bölgedeki seyir ve keşif faaliyetleri, iki ülke arasında gerginliğe sebep oluyor. 

Pekin, "Tek Çin" ilkesini vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 615 kişi okudu!
18/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.