Çin, Tayvan’a 68 Askeri Uçak ve 10 Gemi gönderdi

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan sabah saatlerine kadar Tayvan Adası çevresinde Çin'e ait 68 askeri hava aracı ve 10 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın, sosyal paylaşım sitesi X'teki hesabından yapılan açıklamada, 68 hava aracından 40'ının, Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği, Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)" ilan ettiği sahada uçtuğu bilgisi verildi.

Açıklamaya göre, 4 "SU-30", 12 "J-10" tipi savaş uçağı Tayvan Boğazı'ndaki itibari "orta çizgiyi" geçti, 16 "J-16" tipi savaş uçağı, 2 "KJ-500" tipi erken uyarı uçağı, 2 "Y-9" tipi askeri nakliye uçağı, 3 "Y-20" tipi yakıt ikmal uçağı ile "BZK-005" tipi silahsız dron ADIZ'ın güneybatısında uçtu.

Öte yandan, Batı Pasifik'te Tayvan'ın yakınında seyreden Şandong uçak gemisinin yanı sıra 10 Çin savaş gemisinin de Ada çevresinde görüldüğü bilgisini paylaşan bakanlık, "Tayvan silahlı kuvvetlerinin, savaş uçakları, gemiler, tespit-takip vasıtaları ve karaya konuşlu füze sistemleriyle durumu izlediğini" aktardı.

BU KEZ HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA 
Uçuşlar ve gemi devriyeleri, Çin'in nisan ayında Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikattan bu yana bir gün içinde en fazla sayıda askeri hava aracının tespit edildiği askeri hareketlilik sayılıyor.

Çin'in bölgedeki faaliyeti, ABD ve Kanada donanmalarına ait 2 savaş gemisinin geçen hafta Tayvan Boğazı'ndan geçmesinin ardından geldi.

ABD donanmasına ait "Arleigh Burke" sınıfı güdümlü füze taşıyan Ralph Johnson muhribi ile Kanada Kraliyet Donanmasına ait "Halifax" sınıfı Ottowa kruvaziyeri, 9 Eylül'de Tayvan Boğazı'ndan rutin geçiş yapmıştı.

Çin ordusu, geçişin "gösteriş amaçlı" olduğunu savunmuş, gemilerin takip edildiğini, yasalara ve uluslararası kurallara uygun tepkinin verildiğini bildirmişti.

Geçişin adından 11 Eylül'de Çin'in Şandong uçak gemisi, Tayvan'ın güney ucundaki Eluanbi Burnu'na 60 deniz mili (yaklaşık 111 kilometre) kadar yaklaşmıştı.

TAYVAN ÇİN ANLAŞMAZLIĞI
Doğu Türkistan’ın işgali ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor ve o gün bugündür, Çin ana karası ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık devam ediyor. Tayvan Adası'nı topraklarının parçası, Tayvan Boğazı'nı da kara suları olarak gören Çin Komünist rejimi, ABD'nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. ABD donanmasının bölgedeki seyir ve keşif faaliyetleri, iki ülke arasında gerginliğe sebep oluyor. 

Pekin, "Tek Çin" ilkesini vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 511 kişi okudu!
15/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.