Çin, Târim havzasından 350 milyar metreküp doğalgaz tedarik etti

Çin rejimi, Doğu Türkistan'da sürdürdüğü sistematik soykırım nedeniyle uygulanan uluslararası ambargolar sonucunda ekonomik durgunlukla karşı karşıya olmasına rağmen, bölge kaynaklarını sömürmeye devam ediyor. Bu minvalde Çin yönetimi enerji arzını güvence altına almak adına, Tarim Petrol Sahası'ndan 350 milyar metreküp doğalgaz transfer ettiğini açıkladı. 

Çin’in Xinhua haber ajansına göre, Çin'in önde gelen petrol ve doğalgaz üreticisi Çin Ulusal Petrol Şirketince işletilen Tarim Petrol Sahası, Eylül 2004'ten 21 Mart 2024’e kadar olan dönem içinde, “Batı'dan Doğu'ya doğalgaz boru hatları” aracılığıyla Çin'in orta ve doğu bölgelerine 350 milyar metreküp doğalgaz tedarik etti. 

İLGİLİ HABERLER: ÇALINAN KAYNAKLAR 120 KENTTE KULLANILIYOR

Petrol sahasına göre çıkarılan doğalgaz hacmi, standart kömür kullanımının 466 milyon ton ve karbondioksit emisyonlarının 757 milyon ton azaltılmasına yardımcı olduğu iddia ediliyor. 

İstatistiklere göre petrol sahasından çıkarılan doğalgaz, Çin'deki 15 eyalet düzeyindeki bölgede 120'den fazla kentte kullanılıyor. Öyleki Doğu Türkistan’ın Tarim Havzası'nda yer alan Tarim Petrol Sahası, bölgede bulunan en önemli petrol havzalarından sadece biridir. 

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR

Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini kaydetti.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 138’den fazla çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta eleştiri ve de boykot ile karşı karşıya.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Sondakika, Haberler

Bu Haberi 695 kişi okudu!
25/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.