Tarım Petrol Sahasında Kirli Plan

Çin, Doğu Türkistan kaynaklarını sömürmeye devam ediyor. Tarım petrol sahasında "Boz-Dabei" adı verilen ve devasa doğalgaz rezerv bulunan alanda 10 milyar metreküplük bir geliştirme projesi başlatıldığı öğrenildi.

Çin basınında 27 temmuz çıkan haberlere göre, Çin rejimi Doğu Türkistan’daki en büyük gaz sahalarından biri olan Tarim petrol sahasında 10 milyar metreküp rezerve sahip, “Boz-Dabei” adı verdikleri ultra derin gaz sahasının geliştirilmesine başladı.

GELECEK YIL ÜRETİME BAŞLAYACAK
Habere göre, geliştirme projesi, bir doğal gaz işleme tesisi, bir doğal gaz ihracat boru hattı ve bir ham petrol ihracat boru hattı içeriyor. Çinli yetkililer, projeyi 15 Kasım 2023'te üretime geçirmeyi planlıyor.

Bahse konu doğal gaz sahası, Tarım Dağı'nın güney yamacında yer alıyor ve Tarım Havzası'nın kuzey ucunda. Doğu Türkistan'da son keşfedilen Kela-Keshen büyük gaz sahasından sonra bir başka devasa doğalgaz sahası olarak biliniyor.

SÖMÜRGECİ ÇİN’İN GELECEK PLANI
Çin rejimi, “14. Beş Yıllık Plan” kapsamında “Boz-Dabei” sahasındaki doğal gaz üretiminin 10 milyar metreküpe, ham petrol üretiminin ise 1,2 milyon tona ulaşacağını tahmin ediyor.

Bilgilere göre Çin’in 2023-2028 yılları arasında uygulanması planlanan “14. Beş Yıllık Plan” döneminde, Tarim Petrol Sahası, Çin'in petrol ve gaz talebini karşılamak için “Boz-Dabei” gaz sahasında 60'tan fazla yeni kuyu açmayı planlıyor. Söz konusu gaz üretimi yılda ortalama 1 milyon ton oranında olacak. Yeni doğal gaz işleme tesisi, alaşımlı petrol stabilizasyon yapısı ve Çin eyaletlerine petrol ve doğal gaz nakletmek için boru hattı olmak üzere üç büyük projeye dayanan temel çerçeve inşaatının tamamlanmasından sonra, günlük işleme kapasitesi arttırılarak 17 milyon 500 bin metreküpten 37 milyon 500 bin metreküpe çıkartılacak. Ayrıca bu doğalgaz sahasında keşfedilen karışık petrol ve doğalgaz, Çin'in acilen ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli petrokimya hammaddeleri olan aromatik hidrokarbonlar ve hafif hidrokarbonlar gibi nadir maddeleri de içeriyor.

ÇİN, BÖLGE KAYNAKLARINI SÖMÜRÜYOR
Çin, Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yana büyük miktarlarda doğal kaynaklarını azami ölçüde sömürüyor ve son dönemde yeni petrol sahaları keşfetmek ve geliştirmek için büyük miktarda yatırım yaptı. Asıl sahipleri olan Doğu Türkistan halkı, topraklarının kaynaklarından yoksun bırakılarak, yoksulluk ve sefalet içinde yaşıyor. Rejim Hükümeti ise bunu bahane ederek “yoksullukla mücadele” adı altında Doğu Türkistan halkına baskı ve zulmetmeye devam ediyor. Milyonlarcasını Toplama Kamplarına alırken sayısız insanı köle olarak zorla çalıştırıyor. 

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 270 kişi okudu!
29/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.