Çin, Târım Havzasında 10 bin metrelik kuyu kazıyor

Doğu Türkistan’daki Taklamakan Çölü'nde bulunan Târım Petrol Havzas’ında, sözde “bilimsel araştırmalar” adı altında 10.000 metreden fazla ultra derinliğe sahip sondaj kuyularının kazı işleminin tamamlndığı öğrenildi.

Çin propaganda ajansı Tanrıdağ Haberine göre, Çin rejiminin Doğu Türkistan'ın Tarım Havzası'nda 10 bin metre derinliğinde "Take 1 Nolu kuyusu" kazısında çalışmaların neredeyse tamamlandığı, 9 bin 900 metre derinliğine kadar sondaj çalışmalarının yapıldığı bildirildi. 

Bilgilere göre Kuyunun, yer yüzeyi altındaki derinlikleri araştırmak için eşi benzeri görülmemiş bir fırsat sunması bakımından Çin'in derin Dünya keşif çalışmalarında dönüm noktası niteliği taşıdığı iddia ediliyor.

Ayrıca ultra derin "Take 1 Nolu kuyusu " tasarım derinliği 11 bin 100 metre olduğu ve Teklimakan Çölü'nün iç kesimlerinde, Aksu ilinin Şahyar ilçesinde yer aldığı öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER: ÇOĞUNLUĞU TÂRIM HAVZASINDA

Çin Resmi kaynaklarına göre şimdiye kadar Çin rejimi, Doğu Türkistan'da 8.000 metre derinliğin üzerinde toplam 253 tamamlanmış kuyu ile ultra derin kuyu sondajı konusunda kapsamlı çalışmalar yürütüyor.  Bu kuyular ağırlıklı olarak Doğu Türkistan'ın Târım ve Jongar havzaları ile Çin'in Siçuan eyaletinde yer alıyor. Tarım Havzası'nda 8.000 metrelik ultra derin kuyu sondaj teknolojisi standartlaştırıldığı, yeni projelerin tamamında 9.000 metrelik kuyu sondajı  kriteri kilit haline geldiği ifade ediliyor.

Uzmanlara göre, Çin’in bu hamlesi, geçtiğimiz yıl başlayan ve yerin 10 bin metre derinliğinde süper petrol ve doğal gaz sondaj girişimi çerçevesinde, devlet eliyle Doğu Türkistan’da sömürgeciliği devam ettireceği anlamına geldiğini, aynı zamanda Teklimakan çölünün en büyük ham petrol üretim üssünü inşa etme planının bir parçası olduğunu değerlendiriyor. 

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR
Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini kaydetti.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 138’den fazla çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta eleştiri ve de boykot ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Baijiahao, Uy.ts.cn

Bu Haberi 1021 kişi okudu!
19/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.