Çin, Doğu Türkistan'da ultra derin kuyu kazdı

İşgalci Çin, Doğu Türkistan'ın çeşitli doğal zenginliklerini türlü yollarla hız kesmeden sömürmeye devam ederken, Tarım Havzası'nda 9 bin 432 metre derinliğinde yine bir petrol ve doğalgaz kuyusu daha kazdığı bildirildi.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 16 Kasım 2023 tarihli habere göre, Çin Petrokimya Endüstri Grubu'nun Tarım Havzası, Kırmızı Hat'ın dışında yer alan "Shendi No. 1" Yujin 3-3XC Petrol kuyusu resmi olarak ateş yakılıp test edildi. Çin rejimi, 9 bin 432 metre derinliğindeki petrol ve doğal gaz kuyusunun Asya'nın en derin kuyusu olduğunu iftiharla duyururken, bu kuyu Doğu Türkistan’da kazılan ikinci ultra derin kuyu oldu. 

YERİN DERİNLİKLERİNDEN PETROL FIŞKIRIYOR
Çin basınında çıkan haberlere göre, Tarım Havzası'nın alışılmadık derecede derin seviyelerinde çok zengin petrol ve gaz yatakları bulunduğu, 6 bin metre derinlikteki petrol ve 10 bin metre derinlikteki doğal gaz kaynağı, toplam rezervin sırasıyla %83,2'sini ve %63,9'unu oluşturduğu, söz konusu kuyudan günlük 200 ton ham petrol ve 50 bin metreküp doğalgaz üretilebileceği iddia ediliyor. 

Bilgilere göre en derin petrol ve gaz kaynaklarını barındıran Yujin 3-3XC kuyusunda sondaj, bu yıl 1 Mayıs'ta başlamış olup, toplam dokuz katman sistemini geçerek 400 milyon yıl önceki Ordovisiyen sistemine ait katlara kadar sondaj yapıldı.

DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR
Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini kaydetti.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 138’den fazla çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta eleştiri ve de boykot ile karşı karşıya.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: tv.cctv.com, news.cn

Bu Haberi 1066 kişi okudu!
20/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.