Çin sömürgesi gelişmiş teknolojiyle destekleniyor!

Çin rejimi, Doğu Türkistan'ın doğal kaynaklarını daha yoğun yağmalamak amacıyla Tarım petrol sahasında yüksek teknolojiyle donatılmış yeni 175 MPa'lık yüksek gerilimli sondaj makinesini test etmeye başladı.

Çin Petrol Gazetesinin bildirdiğine göre, 28 Ocak’ta Çin Petrol ve Doğal Gaz Grubu (China Petroleum and Natural Gas Group Co., Ltd.) şirketi Tarım petrol sahasında bulunan Boz Petrol alanında 12.000 metre derinliğe kadar otomatik sondaj çalışmalarına uygun ilk 175 MPa yüksek basınçlı sondaj ekipmanını test etti. 

Batı Sondaj ve Arama Kuyu Operasyonları şirketine (Western Drilling and Exploration Downhole Operations Company) göre sahadaki maksimum kırma basıncı 131 MPa, ortalama pompa basıncı 121,79 MPa olup bu basınç şimdiye kadarki en yüksek basınçla kırma operasyonu rekorunu elinde bulunduruyor. Yeni makineyle bu rekorun kırıldığı belirtiliyor. 

Bilgilere göre Batı Sondaj ve Arama Kuyu Operasyonları Şirketi'nin, Tarım Petrol Sahası Arama çalışmaları dairesi ile birlikte 175 MPa yüksek basınçlı kırma ekipmanını sahada uygulamak için küçük bir ekip oluşturduğu ve şantiyenin plan dışı bölümünde ölçüm ve testlere başladığı bildirildi.

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR

Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 138 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 585 kişi okudu!
10/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.