Çin 2023’te Târım'dan 33 milyon ton petrol ve gaz yağmaladı

Çin, Doğu Türkistan'ı işgalinden bu yana petrol, doğalgaz ve diğer doğal kaynakları sömürüyor ve son dönemde yasa dışı sömürgeciliğini genişleterek 2023 yılı sadece geçen bir yıl içerisinde Târım Petrol havzasından 33 milyon 530 bin ton petrol ve gazı Çin eyaletlerine taşıdığı öğrenildi.

Çin’in Doğu Türkistan’daki propaganda ajansı "Xinjiang Gündelik" gazetesi 1 Ocak'ta, Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki Târım Petrol havzasından yıllık petrol ve gaz üretiminin 2022 yılındaki 430 bin tondan 31 Aralık 2023 itibarıyla 33,53 milyon tona ulaştığını bildirdi.

DÖRT YIL ÜST ÜSTE YÜKSELDİ
Çin basınında çıkan haberlere göre yıllık petrol ve gaz üretiminin dört yıl üst üste 30 milyon tona yükseldiği ve istikrarlı bir büyüme göstererek Çin'in enerji güvenliğini sağladığı ifade ediliyor.

Çin rejimi şu anda Târım petrol sahasını en büyük süper derin petrol ve gaz üretim üssü haline getirdi ve bu saha, Çin'in sözde "Batı'dan Doğu'ya gaz iletimi" sömürüsünde güvendiği ana gaz kaynaklarından biri sayılıyor.

Çin'in 2023 yılında Târım petrol sahasını alışılmadık büyüklükte petrol ve gaz kaynakları için stratejik bir konum haline getirmeyi hedeflediği ve havzayı kapsamlı bir şekilde denetlediği, bu yüksek güvenlik havzada, büyük ölçekli arama sondaj çalışmalarının sürdüğü 2023’te “Boz-Dabei 1 trilyon metreküp ultra derin gaz sahası” ve “Fumen 1 milyar ton ultra derin petrol sahası” işletmeye alınarak petrol ve gaz çekirdek bölge inşaatının genişletildiği ileri sürülüyor.

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN KAYNAKLARI GASP EDİLİYOR

Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini söyledi.

Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak:  News.sina

Bu Haberi 303 kişi okudu!
04/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.