Bu yıl 10 milyon ton kömür çalındı

İşgalci Çin, bu yıl Ocak-Ekim döneminde Doğu Türkistan'dan 10 milyon ton kömür kaynağı gasp ederek Çin illerine kaçırdığı öğrenildi.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 11 Ekim tarihli habere göre, Çin Enerji Group'un Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang şubesi” Çin'in enerji ihtiyaçlarını karşılamak için bu yıl başından itibaren toplamda 10 milyon tondan fazla kömür kaynağını yağmalayarak Çin illerine transfer ettiğini açıkladı.

KAYNAKLAR TEK NOKTADAN ÇİN GENELİNE YAYILIYOR
Üretim ve taşıma yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte bölge kaynaklarının Çin’e nakliyesi konusunda büyük artış sağlayan Çin, bu yıl başından beri Siçuan Qinghai, Gansu, Ningxia, Chongqing, Hubei ve Hunan başta olmak üzere Çin'in 14 eyalet ve şehrine 10,4 milyon tona yakın kömür transferi gerçekleştirmesi dikkatlerden kaçmadı.


İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ DOĞAL KAYNAKLAR


Çin rejimi, Doğu Türkistan’da uyguladığı “sistematik soykırım” sonucu maruz kaldığı küresel ticaret ambargoları ve de pek çok eyaletlerde art arda yaşanan doğal felaketlerin yol açtığı enerji açığını kapatma planları kapsamında, Doğu Türkistan'da kömür, demir cevheri ve petrol, altın ile doğal gaz kaynaklarının yağmalanmasını arttırdı. Buna ek olarak Doğu Türkistan kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmak dışında yurt dışına ihraç ediyor. Ancak bu denli zengin toprakların asil sahibi olan Müslüman halka hiçbir kullanım hakkı tanımazken, Uygur Türklerini köle işçi olarak çalışmaya zorluyor.

HER ZAMANKİ GİBİ GERÇEKLERİ GİZLİYOR
Gözlemciler, Çin rejiminin Doğu Türkistan'dan yağmaladığı tüm yer altı doğal kaynaklara ilişkin açıklamalarının güvenilir olmadığını, sömürgeci rejimin gerçekleri gizlediğini, talan edilen kaynakların göstergelerde belirtilen rakamdan onlarca kat yüksek olduğuna dikkat çekti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 513 kişi okudu!
17/10/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.