Çin sömürge adımlarını hızlandırdı

Çin rejimi, sözde "Bir Kuşak Bir Yol" ticari planı kapsamında stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda havayolu, demiryolu ve karayolu inşa ederek çeşitli doğal zenginlikleri talan ediyor. Bu minvalde yılın ilk çeyreğinde Doğu Türkistan'dan 80.64 milyar yuan değerindeki kaynak yağmalandı ve Çine transfer edildi.

Çin Propaganda ağı sözde "Xinjiang Gazetesi" nin 23 Mayıs tarihli haberine göre, Bu yılın ilk çeyreğinde Doğu Türkistan'dan yurt dışına ihraç edilen malların değeri 80,64 milyar yuan’ı aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre %90,1 artış yaşandığı öne sürülüyor.

Çin haber kaynaklarına göre ayrıca ilk dört ayda Doğu Türkistan ile bireysel ticaret yapan ülke ve bölge sayısı 165'e yükseldiği lanse ediliyor.

Son gelişmelerden sonra Orta Asya bölgeleri ile ekonomik ve ticari iş birliği derinleşmeye doğru gidiyor. Soykırımcı Xi Jinping’in önerdiği "Bir Kuşak, Bir Yol" hattı üzerindeki ülkelerle Doğu Türkistan'ın ithalat ve ihracat değerinin 86,98 milyar olduğu ifade ediliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TABİİ KAYNAKLAR
Doğu Türkistan enerji kaynakları bakımından zengindir ve Çin, Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri Doğu Türkistan'ın farklı kaynaklarını çeşitli isimler altında yağmalıyor ve Çin'e kaçırıyor.

Çin'de ortaya çıkan enerji krizinin ardından Doğu Türkistan'ın Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı. Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır.  Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu ve kaynağın 30 milyar ton hacme sahip olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan hariç Doğu Türkistan'da rüzgar ve güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında da ön planda.

 

İLGİLİ HABER: ÇİN’DEN SÖMÜRGECİLİK VURGUSU

 

Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini Doğu Türkistan'ın kaynaklarına ilişkin Çinlilerin açıkladığı verilerin güvenilmez olduğunu hatırlatmakla birlikte yağmalanan kaynakların Çin'in açıkladığı miktarın kat kat üstünde olduğunu söylüyor.

İŞGALLE BİRLİKTE 73 YILDIR TALAN EDİYOR
Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 371 kişi okudu!
26/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.