Çin, Sanji'de yeni havaalanı yapmaya hazırlanıyor

Çin rejimi, Doğu Türkistan ile Çin eyaletleri arasındaki hava ve kara trafiğini ve ulaşım sorunlarını çözmek için Sanji, Doğu Junggar Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi'nde yeni bir havaalanı inşa etmeyi planlıyor.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 14 Eylül 2022 tarihli habere göre, bahse konu “Doğu Junggar Wusaiwan Universal Havaalanı, Hizmet binası” projesi Doğu Junggar Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi'nin güneyinde inşa edilmesi planlanıyor. A1 derecelik havaalanı projesi, esas olarak Doğu Junggar Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi ve komşu bölgelerde uçuş eğitimi, Sivil ulaşım, hava transferi, tarım, ormancılık operasyonları, acil kurtarma, yardım ve sözde istikrarın korunması için askeri personel ve Teçhizat nakli için kullanılması düşünülüyor.

YENİ HAVALİMANI 2023’DA TAMAMLANACAK
Havalimanı inşaatının 2030 yılında tamamlanmasıyla, havalimanının yıllık uçuş hacminin 12 bin 400 uçuşa ulaşacağı tahmin ediliyor. Yıllık yolcu trafiğinin yaklaşık 16.000 kişiye ulaşması bekleniyor. 

Çinli muhalif Tiantag Haber sitesinde yer alan değerlendirmeye göre, işgalci Çin, Doğu Türkistan'daki uçuş rotalarını ciddi biçimde artırıyor ve geçtiğimiz hafta Çin güney Havayolları şirketi, Kaşgar ile Shenzhen arasında direkt uçuş rotası başlatmış olup, Bununla birlikte Doğu Türkistan'dan Guangdong-Hongkong-Aomen bölgelerine direkt uçuş sayısı da altıya kadar ulaştı. 


İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İ YAKINLAŞTIRACAK 8 HAVAALANI İNŞA EDİLECEK


Ayrıca geçen hafta Mongolköre Havalimanından kalkarak, Turpan Havalimanı ve Hotan Havalimanını, Çin eyaletlerine bağlayan çok sayıda uçuş eklentisi oluşturuldu. 

ULAŞTIRMADA YATIRIMLAR NEDEN ARTTI
Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda yerleşimci Çinlileri Doğu Türkistan'a kalıcı taşınmaya teşvik etmek için Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu ulaşımını genişlettiğini, ayrıca Doğu Türkistan kaynaklarının Çin’e ulaşımını kolaylaştırmak için çaba sarfettiğini, bütün bu yatırımların Çin işgal rejiminin Doğu Türkistan'ı Çinlileştirme gibi nihai amacına ulaşmak için bir yandan Doğu Türkistan halkını Toplama kamplarına ve cezaevlerine hapsederken, Kadın erkek gözetmek sizin gençleri Çin eyaletlerine ve başka bölgelere zorunlu çalışmaya sürgün ederek, Uygurların nüfusunu azaltmaya çalıştığı, diğer yandan da yerleşimci Çinlilerin Doğu Türkistan'a kök salmaları, kalıcı yerleşmelerini sağlamak için olduğunu, aynı zamanda uluslararası toplumda “Zulüm bitti” algısı oluşturmak için, yurt dışında saklanan Çin yanlısı devşirilmiş Uygurları, çeşitli teşvik ve vize vermek suratıyla memlekete dönmelerini sağlamak, Doğu Türkistan halkının özgürce seyahat edebildikleri görünümü sağlamaya çalıştığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1341 kişi okudu!
20/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.