Çin, Ramazan orucunu yasakladı!

Çin rejimi bu yıl Doğu Türkistan'da Ramazan ayında yapılan tüm ibadetleri ve Müslümanların dini vecibelerini yerine getirmesine ilişkin bütün eylemlerini kesin bir şekilde yasaklamak için başta Uygur müslümanlar olmak üzere, Çin eyaletlerindeki Tunganların da oruç tutmasını yasaklayan yeni bir belge yayınladı.

Bilgilere göre Çin, Doğu Türkistan'daki Müslümanların ve de Çin eyaletlerindeki Tunganların ibadetlerini bir ölçüde yasaklama politikasını uygulamaya başladı.

MÜSLÜMANLARA RAMAZAN YASAĞI
Amerikanın Sesi (VOA) ’ya konuşan Yunnan Eyaleti, Yuxi Şehrinden kimliğini gizleyen bir tanığın aktardığına göre, Çin rejimi öğrencilerin okullarda oruç tutmasına izin vermediği, konuyla ilgili özel bir belge yayımlayarak oruç tutanların nasıl cezalandırılacağını ve Ailelerde kimlerin Oruç tuttuğunun takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tanık, Müslümanların oruç tutmasını yasaklayan belge, Yunnan Eyaleti, Yuxi Şehir Meclisi tarafından “acil durum bildirisi olarak” Ramazan ayının ikinci gününde yayınlandığı ifade etti. 

İLGİLİ HABERLER: ORUÇ TUTANLARA ‘ÇİN İŞKENCESİ’

Öte yandan işgal altındaki Doğu Türkistan'ın bir çok köylerinde de halkın oruç tutup tutmadığını kontrol etmek için Ahaliler Komitesi'ne götürüldüğü, polislerin gözetiminde ilaç ve su içirildiği, bazı kırsal kesimde halkın yemekli ve sanat gösterili toplantılara zorla getirilip oruçlu olup olmadığının kontrol edildiği öğrenildi.

Başta Uygur Türkleri olmak üzere bölgede yaşayan Müslüman Türk toplulukları, oruç tutmak dahil olmak üzere İslami faaliyetlerde bulunamıyor. Dini ibadetlerini yerine getirilmeleri yasaklanıyor. Tesettür ve sakal gibi uygulamaların da yasak olduğu Türk yurdunda, vakit namazları ve teravihler de eda edilemiyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 788 kişi okudu!
03/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.