Oruç tutanlara 'Çin işkencesi’

Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine yönelik uzun yıllardır devam eden oruç yasağı ve baskı politikalarına Ramazan ayında da devam ediyor. 

Özgür Asya Radyosu'nun haberine göre, Çin hükümeti bu yıl Ramazan ayında çeşitli yemekli sanatsal etkinlikler düzenleyerek, katılımcıları zorla yemek yemeye teşvik ettiği ve bu uygulama ile gizlice oruç tutanlar tespit edilerek, oruçları zorla bozdurduğu ortaya çıktı.

Bilgilere göre Doğu Türkistan’ın Artuş şehri başta olmak üzere muhtelif bölgelerinde düzenlenen yemekli sanat faaliyetlerine katılan binlerce kişinin oruçlarının zorla bozulduğu ve bu durumun halk arasında sert tepkilere neden olduğu öğrenildi. Bu tür etkinliklerin Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde yoğun bir şekilde düzenlendiği, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla da gözler önüne seriliyor.

İLGİLİ HABERLER: SİYASİ EĞİTİM TOPLANTILARI

Yemekli ve sanat gösterili toplantılar dışında, bölge sakinleri siyasi eğitim dersleri adı altında toplantılara davet ediliyor. Bu toplantılarda Çin Komünist Partisi'nin öğretileri ve Soykırımcı Xi Jinping söylemleri Çince olarak aktarılıyor. Katılmayanlar ise güvenlik güçleri tarafından zorla getiriliyor.

Diğer uluslararası medya kuruluşları da Ramazan ayı boyunca yapılan sanatsal faaliyetlerin siyasi amaçlarla gerçekleştirildiğini ve uzun yıllardır köylerde sistematik olarak düzenlendiğini belirtiyor. Bu etkinliklerin toplumsal düzen ve istikrar üzerine dersler vererek dolaylı yoldan oruç tutmamanın teşvik edildiği ifade ediliyor.

İLGİLİ HABERLER: RAMAZAN YASAĞI UYGULANIYOR

Çinli yetkililer bu tür etkinliklerin halk arasında "farkındalık" yaratmak amacıyla yapıldığını iddia etse de, vatandaşlar arasında memnuniyetsizliğe yol açtığı ve Ramazan ayının maneviyatına gölge düşürdüğü belirtiliyor. Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerinin yaşadığı bu zorlu süreç, uluslararası toplumun dikkatini çekmeye devam ederken, İslam aleminin sessiz kalması ise Çin mezalimini dahada cesaretlendiriyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA, Karar

Bu Haberi 788 kişi okudu!
01/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.