Çin, Özbekistan halkını kandırmaya çalıştı

Bilindiği üzere Çin rejimi Doğu Türkistan halkına karşı yapılan sistematik soykırımın bir parçası olarak, Toplama Kampları, köle işçi çalıştırma, zorunlu kürtaj başta olmak üzere insanlık dışı zulüm politikası izliyor. Bazı ülke hükümetleri Çin ile olan Ticari çatışmaları kapsamında yaptırımlar uygularken, insan hakları savunucu kuruluşlar da giderek artan soykırıma karşı seslerini yükseltiyor.

Ancak Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım politikalarını gizlemek ve “Mutlu Uygur” imajı yaratma maksadıyla düzenlediği göz boyama gezileri ve buna Türk-İslam dünyasından bazı ülke delegelerini propaganda aleti yapmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. 

İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin Halk Ağı'nın bildirdiğine göre, Özbekistan Etnik İşler Dairesi yetkilileri geçtiğimiz ayın sonunda Doğu Türkistan'a beş günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu süreçte Özbek heyet, Çin’in önceden hazırlanmış, kurmaca sahte mekanları ziyaret ettikten sonra Doğu Türkistan’ının Kızılsu, Kaşgar, İli, Urumçi ve diğer illerindeki pazarlar, atölyeler, numunelik bırakılan camiler ve turistik yerlerde gezdirildi.

UYGURLAR TERÖRİZEMLE İLİŞKİLENDİRİLİYOR
Özbek heyete ayrıca Uygurların terörizemle ilişkilendirildiği "Xinjiang Uluslararası Sergi Merkezi" ve "Terörizm ve Aşırıcılıkla Mücadele müzesi” de gösterildi.

Bilgilere göre, Özbekistan'ın Etnik İlişkileri ve Uluslararası ilişkiler Komitesi Başkanı R. Bubov ve Diyanet İşleri Komisyonu Başkanı S. Tashbayev öncülüğündeki heyet, Çin'in sahte propagandasına alet olarak, “Xinjiang'da her milletten halk uyum, barış ve refah içinde yaşıyor. Her şey Ekonomik refah ve sosyal kalkınmayı yansıtıyor“ şeklindeki ifadeleriyle Çin’in ekmeğine bal sürüyor. 

İLGİLİ HABERLER: SİSTEMATİK SOYKIRIM SUÇU İŞLENİYOR

Çin rejimi 2018’de yasalaştırdığı “13. beş yıllık plan” döneminde, Doğu Türkistan'ın işgalinden bu yana görülmüş en şiddetli zulüm politikasını uyguladı. Bu süre zarfı içerisinde milyonlarca Doğu Türkistanlıyı hapishane ve Toplama kamplarına hapsetmenin yanı sıra İslam dinine topyekûn savaş açarak, sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” ve Doğu Türkistan’ı (Çin) kültür yoluyla besleme” adı altında Doğu Türkistan halkının Çinlileştirilmesine yönelik çok yönlü zulüm politikaları izledi. Bunun sonucu olarak, 8 bini tahrip edilmek üzere 16.000'den fazla cami yok edildi veya amacı dışında turizm için kullanılıyor. 2016’tan beri sayısız Din adamı, Bilim Adamı, Akademisyen, Sanatçı, Yazar ve zanaatkarlar hapsedildi yahut ağır işkenceyle tutulduğu cezaevinde şehit edildi.

Gelinen noktada ise İşgalci Çin yapmacık gezi turları organize ederek Uluslararası toplumu kandırmaya çalışırken Doğu Türkistan’daki sistematik Soykırımı örtbas etmeye çalışıyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: News.cctv, Ts.cn, Uy.ts

 

 

 

Bu Haberi 7913 kişi okudu!
10/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.