Çin’den sahte Bayram şenliği!

Çin'in Doğu Türkistan'da yürüttüğü sistematik soykırımın uluslararası gündemde olduğu bir dönemde Çin rejimi, sahte ve uyduruk sahneler hazırlayıp, üzerine yabancı ziyaretçileri davet ederek, uluslararası toplumun gözünü boyamaya ve işlediği suçların üstünü örtmeye çalışıyor.

İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin Halk Ağı'na göre, Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" parti komitesi sekreteri Ma Xingrui, sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" kukla başkanı Erkin Tuniyaz ve kukla yetkili İlzat Ahmetjan ve diğer Komünist yetkililer, 14 Nisan'da Urumçi'de düzenlediği "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Kurucu Ülkeleri Medya Araştırma Konferansı" ‘nda yabancı ülke delegeleriyle bir araya geldi.

BAŞTAN AŞAĞI YALAN BEYANLAR VERİLDİ
Konferansta Çinli yetkililer yabancı ziyaretçilere Doğu Türkistan’la ilgili tarih, etnik köken, din, ekonomi ve sosyal koşullara ilişkin algı yanıltıcı yalan beyanlar vererek, mevcut durumu saklamaya çalıştı. Sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Parti Komitesi Sekreteri Ma Xingrui, ziyaretçilere sözde "Xinjiang, uzun vadeli Sosyal ve kalıcı istikrar için ana hedeflere odaklandı, tüm etnik grupların etkileşimi ve entegrasyonu teşvik edildi ve Merkezi hükümetin himayesi altında dinin sağlıklı gelişimine ve etkileşimine olanak sağlandı, İnsan hakları konuları Çin yasalarıyla korundu ve genel durum kontrol altına alındı, yoksulluk sorunu kapsamlı bir şekilde çözüldü, artık Xinjiang’daki her millet halkı huzur ve barış içinde mutlu bir şekilde yaşıyor" şeklindeki ifadeleriyle yalan propagandasına devam etti.

ABD’Yİ ÇİN’E ÇAMUR ATMAKLA SUÇLADI
Ma konuşmasında isim vermeden, Çin’in gelişmesini istemeyen Batılı ülkelerin sözde “Xinjiang” konusunda yalan haberler yaydığını iddia ederek, Doğu Türkistan'da yürüttüğü sistematik soykırım politikasını yabancı ülke temsilcilerinden saklamaya çalıştı. 

Doğu Türkistan’a gelen Yabancı heyet arasında İsveç, Kazakistan, Suudi Arabistan, Kanada, Avustralya, Japonya, Maldivler, Pakistan, Bahreyn, İsviçre, Sri Lanka, Tayland, Filipinler gibi 21 ülkeden medya mensupları yazar ve araştırmacılar bulunuyor. 

Bilgilere göre İşgalci Çin, bilinçli olarak Bayram’a denk organize ettiği söz konusu konferansa müteakiben Ramazan Bayramının ilk günü yabancı delegeleri Kaşgar’ı gezdirdi. Heytgah Camii önünde dans gösterisi düzenleyerek, önceden hazırlanmış sahte propaganda gösterileriyle ‘Uygurların mutlu mesut Bayram geçirdiği’ görünümü vermeye çalıştı. Halbuki Doğu Türkistan’da hiçbir zaman Ramazan Bayramlık sanat gösterisi düzenlenmiyor ve kimse Dans, şarkı eşliğinde bayram kutlamıyor.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN PROPAGANDASINA ALET OLDU! 

Çin’in Yalan propagandalara kanan bazı yabancı ülke delegeleri Çin’e ayak uydurarak, sözde “Xinjiang’da ekonomi hızla gelişmiş ve altyapı çalışmaları mükemmel yapılmış, bütün etnik gruplardan insanlar uyum içinde yaşıyor ve birçok din hep beraber uyum içinde yaşıyormuş. Terörizm, aşırıcılık ve bölücülükle mücadelede büyük ilerlemeler kaydedildiğine şahit olduk.” Şeklinde Çin medyasına demeçler verdi.

Oysa Doğu Türkistan'daki Çin rejimi, diğer Çin bayramlarında üç günden bir haftaya kadar geniş tatil planları yayınlıyor. Uygurlara tam tersi olarak Ramazan ve Kurban bayramlarını yalnızca bir günlük izin ilanı yayınlıyor. 

Öte yandan da Çin propaganda aracı olmaktan başka vasfı olmayan sözde “Xinjiang İslam Cemiyeti” resmi internet sitesinde ne Ramazan ayı neden Bayramıyla ilgili hiçbir içerik bulunmuyor.

SİSTEMATİK SOYKIRIM UYGULANIYOR!
Çin rejimi 1949 işgalinden bu yana çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkını baskı altına almaya çalışıyor. Son 10 yıldır da sözde "terörle mücadele", "Çin Ulusal Ortak bilincinin pekişmesi ve yaygınlaşması", "Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme”, "İslam Dininin Çince sosyalizme uyarlanması”, "Kuran-ı Kerim'i Konfüçyüs ideolojisiyle yorumlamak” kisvesi altında halkın inançlarını, kültürlerini, dillerini, geleneklerini, en temel yaşama haklarını kısıtlayıp, Uygurları Çinlilerden açık ara ayıran bütün özelliklerden mahrum bırakarak, sözde “Ulusal Ortak bilinç” adı altında tek tip Çinli birey yaratmaya çalışıyor. 

Doğu Türkistan'da milyonlarca Uygur ve diğer Türk halklarını düzmece mahkemelerce çeşitli iftiralarla suçsuz yere Toplama Kamplarına ve Hapishanelere hapsederek sistematik soykırım uyguluyor. Uygurlara yönelik işlediği İnsanlık dışı suçları nedeniyle Uluslararası toplumun şiddetli eleştiri ve baskılarıyla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulmüne ara vermeden devam ettiriyor. Bunu yaparken ekonomik ve Teknolojik gücü sayesinde yabancı ülkeleri Doğu Türkistan konusunda kandırmaya çalışıyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: Chinanews, Xj.people

Bu Haberi 1534 kişi okudu!
17/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.