Çin Kamu Güvenliğinden yeni baskı seferberliği

Çin Halk Ağında 17 Nisan yer alan habere göre, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı Siber Güvenlik Bürosu'nun çevrimiçi ortamı etkili bir şekilde temizlemek için, "Çevrimiçi Dedikodu ile Mücadele" adı altında "100 günlük özel mücadele" seferberliği başlattığı bildirildi.

YÜKSEK KONTROL PROSEDÜRÜ UYGULANACAK
Görünüşe göre, son zamanlarda Çin rejiminin Doğu Türkistan başta olmak üzere ülkedeki baskısından dolayı İnternette çeşitli tepkiler ve karşı söylemlerde bir artış yaşandı. Çin rejimi hareket kapsamında düzenli bir kontrol mekanizması kuracağını ve yüksek kontrol prosedürü uygulayacağını açıklarken, Ağ düzeninde ciddi aksamalara neden olan sözde “çevrimiçi dedikodular” olarak tanımlanan rejim karşıtı söylemler, siber alemin düzenini bozduğu için üzerine gidilmesi ve yasa dışı web sitelerinin tespit edilip derdest edilmesi, siyasi güvenlik ve sosyal istikrarın gerçek anlamda korumasının teşvik edilmesi, sözde “çevrimiçi dedikoduların” yaygınlığını kesin bir şekilde azaltmaya gidileceğini öne sürüyor.

ULUSAL GÜVENLİĞİ, ASAYİŞİ TEHDİT EDİYOR
Daha öncede 5 eylül 2022’de İnternette siber zorbalık, karalama, yardım ve yataklık etme ve kötü niyetli dedikodular yayma eğilimi içerisindeki hesapların takibe alınarak, ulusal güvenliği, asayişi tehdit ettiği için cezalandırılacağı yönünde 3 aylık bir hareket başlatıldığıyla ilgili bir duyuru yayımlanmıştı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN SUÇLARININ AÇIĞA ÇIKMASINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYOR

Bu aslında Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımın bir parçası olarak yürütülen keyfi gözaltılar, yolsuzluklar, toprakların Çinli yerleşimcilere peşkeş çekilmesi, Uygur kızlarının Çinlilerle zorla evlendirilmesi dahil Çin genelindeki diğer soruların İnternet ortamına yansımasının önüne geçmek için alınan bir önlemdir. Bu gibi ağ kontrol ve siyasi baskılardaki ana hedef, Çin Komünist Partisine (ÇKP) karşı muhalif görüşler ve her türlü aksi düşünce, söz ve eylemi, “çevrimiçi dedikodular” ve provokasyon olarak görüldüğünü, Doğu Türkistan'da yıllardır süren sistematik soykırımın, asıl amacı Uygur halkını yok etmek olan siyasi, ideolojik ve fiziki baskının ayyuka çıkmasını engellemektir.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 635 kişi okudu!
19/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.