Çin suçlarının açığa çıkmasını önlemeye çalışıyor

İşgalci Çin sözde “Sıfır Covid” bahanesiyle Doğu Türkistanlıları keyfi karantinaya alarak açıktan ölmesine neden olurken, ilgili video görüntüleri uluslararası gündemde yer almaya başladı. Çin rejimi ise insanlık dışı suçlarını örtbas etmek için Çin yanlısı Komünist memurları kullanarak video veya yazılı paylaşımların, ağlayan emoji dahil olumsuz hava yaratan her türlü içerikleri sosyal medyada yayınlayanları “devleti parçalama, sosyalizmi çökertme” gerekçesiyle ağır biçimde cezalandırılacağını duyurdu.

20.KONGRE NEDENİYLE ZULMÜ ARTTIRDI.
Açık kaynaktan elde edilen 8 dakikalık bir video’da , Çinli yetkililer tarafından verilen talimatın, 18 Ekime kadar hiç kimsenin WeChat guruplarında, fotoğraf, video, iyi veya kötü emojiler veya ilgili haberleri yada “açlık soykırımı” hakkındaki şikayet, ağlayıp, sızlamak, durumunu paylaşarak olumsuz hava estiren tüm içeriklerin bundan böyle paylaşılmasının yasak olduğu, buna dikkat edilmesi hususunda halkı uyarıyor.
Video’da bunun nedenlerini açıklayan kukla memur, “18 Ekim'de devletimizde büyük bir toplantı(ÇKP 20. Kongresi) olacak. Bu nedenle merkezin talimatına uymak zorundasınız. WeChat guruplarında her türlü ilgili hassas içerikleri paylaşanların Grubun lideri, katılımcılar dahil hesaplarının kalıcı kapatılacağı, ayrıca ağır cezalandırılacağı konusunda tehditler savururken şu andan itibaren, guruplarda tüm iletişimlerin yazılı değil, açık ve net şekilde seslenme ile yapılması gerektiğini söylüyor.

YÜKSEK KONTROL PROSEDÜRÜ UYGULANACAK
Çin Halk Ağında 5 eylül yer alan habere göre, Çin İnternet Bilgi Güvenliği Ofisi, sözde “internetteki siber zorbalık, sahte haberleri, dedikoduları temizlemek ve çökertmek” adı altında Çin genelinde üç aylık hareket başlatıldığını duyurmuştu.

Komünist memurun, ilgili bildirge gereğince Doğu Türkistan'daki gerçek durumu internette yayanların devleti parçalamak ve bölücülükle suçlanacağını, sadece kendini değil herkesi yakacağını söyleyip halkı tehdit etmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Gözlemciler, Çin rejiminin 48 gündür Doğu Türkistan halkını keyfi karantina uygulamalarıyla evlerine kapattığını, kapılarını dışarıdan mühürlediğini ve aç bırakarak öldürdüğü, böylesine insanlık dışı cinayetlerinin uluslararası arenada teşhir olmasından çekindiğini, bu konuda uluslararası toplumun daha duyarlı olması ve Çin’i açlık soykırımından vazgeçirmek için acil harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 399 kişi okudu!
15/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.