Çin’in 20 Yıllık Şer Planı ifşa oldu

Komünist Rejim yetkilileri Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirmek amacıyla, Çinlilerin belgeye göç etmesini teşvik etmeye ve onların bölgeye yerleşmesi için mali, siyasi destekler sağlamaya devam ediyor. Bu politikalar, aynı zamanda Uygurlar ile Çinliler arasında mevcut eşitsizliğin daha da artmasına yol açıyor.

KALICI YERLEŞENLERE AYRICALIKLI YAŞAM VADİ
Çin "Gençlik" gazetesinin 25 Temmuz tarihli haberine göre, Çin rejimi, sözde “Batı projesine gönüllü olmak” adı altında 20 Temmuz'dan bu yana 10 bine yakın Çinliyi Doğu Türkistan'a yerleştiği doğrulanıyor.

Bilgilere göre yaklaşık 20 yıl öncesinden başlatılan söz konusu proje kapsamında Doğu Türkistan’a artan sayıda Çinli yerleştirildiği, işgalci Çin’in, Çinlileri Doğu Türkistan’a yerleşmeye tüm hız teşvik etmeyi sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Çin'in “birleşik yerleştirme” planına göre, sözde "gönüllülerin" %20'si Doğu Türkistan’ın kırsal kesimlerindeki mevkilere konuşlandırıldığı, %80'inin ise İl, ilçe ve kasabalardaki temel birimlere yerleştirildiği aktarıldı.

 

İLGİLİ HABER: BİNLERCE ÇİNLİ YERLEŞİMCİLER İŞE ALINDI

 

Çin’in bu yılki planına göre bahse konu sözde "gönüllülerin" kültür ve eğitim, sosyal yönetim, sağlık ve üretim inşaat ve diğer alanlara konuşlandırılacağı öne sürülüyor.

Başvuruda bulunan vatandaşların, kayıttan sonra ilk olarak beş günlük bir hizmet öncesi eğitimden geçecekleri ve eğitimin hemen ardından planlanan pozisyonlara atanacakları ifade ediliyor.

Çin’in söz konusu Doğu Türkistan'ın kademeli olarak Çinlileştirilmesi planına göre, her ne kadar rakamlar güvenilmez olsa da 44 bin civarı Çinlinin yerleştirildiği rapor edilirken, (aslında daha fazlası) son zamanlarda Çin'in Doğu Türkistan'a 20 kat daha fazla Çinli yerleşimci getirdiği anlaşılıyor.

60 YILDA DEMOGRAFİK YAPISINI DEĞİŞTİRDİ
Çin’in bu tür politikaları sonucunda, 1953 nüfus sayımında bölgedeki Çinli nüfusu %6 orandayken, 60 sene içinde gelinen noktadaysa %40’i geçmiş vaziyete geldi. Son zamanlarda bu değişimi hızlandırmak isteyen işgalci Çin, yerleşimci Çinlilere daha çok imtiyazlar sağlayarak göçü teşvik etmeyi sürdürdüğü gözlemlendi.

Ayrıca bu uygulamaların ciddi sonuçlar doğurduğu Doğu Türkistan’da, akrabaları hapsedildiği için ailesiz, dayanağı kalmamış bazı Uygur kızları ve kadınları, çeşitli tehditler altında Çinlilerle evlenmeye zorlayan Çin rejimi, Uygur kızlarıyla evlenen Çinlilere de ayrıcalıklı yaşam, iş, nakti destek ve 40 dönüm arazi tahsis ederek prestijli yaşam vadediyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 1023 kişi okudu!
28/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.