Çin’e darbe vuracak Çip yaptırımı geliyor!

ABD, Çinli Zhongxin (SMIC) Şirketinin Huawei için çip üretirken ABD yaptırım kurallarını ihlal edip etmediğini değerlendiriyor. 

Üst düzey bir Ticaret Bakanlığı yetkilisi, Biden yönetiminin Çin'in en büyük çip üreticisi Zhongxin (SMIC) Şirketinin Huawei'nin Mate 60 Pro telefonuna güç verecek bir çip üretmek için ABD ihracat kurallarını ihlal edip etmediğinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Üyesi Michael McCaul'un SMIC'in sofistike çipi üretmek için ABD ihracat kurallarını ihlal edip etmediği sorusuna ihracat politikasını denetleyen Alan Estevez "potansiyel olarak evet. Değerlendirmemiz gerekecek." dedi. 

Bu durumda SMIC'in çipi üretmek için ABD'den yasadışı yollarla araç gereç temin edip etmediğine dair sorular ortaya atılmaya başladı. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN, ABD YASALARINI İHLAL EDİYOR!

Yorumlar, Biden yönetiminin, yaptırım uygulanan Çinli telekom firması Huawei'nin güç verdiği telefonu piyasaya sürmesinden yaklaşık yedi ay sonra, gelişmiş yarı iletkenin yasal olarak üretilip üretilmediği konusunda henüz bir sonuca varmadığını gösteriyor.

Mate 60 Pro'nun piyasaya sürülmesi, Biden yönetiminin hem SMIC hem de Huawei'ye karşı harekete geçmesi çağrılarının artmasına neden oldu. Ayrıca yönetim, Çin'in bugüne kadar üretmeyi başardığı en sofistike yarı iletken olan çiple ilgili ayrıntıları ortaya çıkarmak için bir inceleme başlattı.

Estevez, SMIC'in Amerikan teknolojisini kullanarak böyle bir çip yaratma kabiliyetine ilişkin endişelerini dile getirdi, ancak devam eden herhangi bir soruşturmayı tartışmaktan kaçındı. Ticaret Bakanlığı'nın odaklandığı nokta, bu süreçte Amerikan ekipmanlarının kullanılmış olması ve bunun da ihracat yönetmeliklerinin ihlali anlamına gelebilecek olması.

ABD hükümetinin SMIC'in faaliyetlerini ve teknoloji sektöründeki ABD-Çin ilişkileri üzerindeki daha geniş etkilerini yakından izlediği durum gelişmeye devam ediyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 711 kişi okudu!
27/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.