Çin, Doğu Türkistan'daki camiyi müzeye çevirdi!

Çin yönetimi işgal ettiği Doğu Türkistan'da bir taraftan soykırım politikasını sürdürürken, diğer taraftanda kültürel soykırım uygulamasını da hızlandırdı. Mimarisi ve büyüklüğüyle dikkat çeken bazı camiler turistlik mekanlara çevrildi. En son elde edilen bilgilere göre Doğu Türkistan'daki kadim bir camiyi de müzeye çevirdiği ortaya çıktı. 

KADİM CAMİ MÜZEYE ÇEVRİLDİ
Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde yayılan videoda, Doğu Türkistan'da bir caminin kültürel sergi evine dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Görüntülerde caminin müzeye çevrilerek içine Çin kültürünü yansıtan sandık ve diğer eşyaların yerleştirildiği görüntülendi.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN YÖNETİMİ 16 BİN CAMİYİ YERLE BİR ETTİ

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Australian Strategic Policy Institute'ın (ASPI), uydu görüntülerini analiz ederek hazırladığı rapora göre Doğu Türkistan genelinde 16 bin cami kısmen yıkıldı ve ağır hasar gördü. Doğu Türkistan genelinde dini ve kültürel mekanlarda yürütülen yıkıma yönelik hazırlanan rapor bölge genelindeki camilerin toplamının yüzde 65'inin tahrip edildiğine ya da yıkıldığına dikkat çekti. Raporda Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin, 2017 yılından itibaren başlattığı faaliyet kapsamında 8 bin 500 camiyi de tamamıyla ortadan kaldırdığı yer alıyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA

Bu Haberi 1037 kişi okudu!
28/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.