Çin’den yeni Doğu Türkistan planı

İşgalinden bugüne Doğu Türkistan halkına sistematik soykırım uygulamaya devam eden Çin rejimi, Doğu Türkistan'ın yeni tip tarımsal kolektif çiftçiliğin geliştirilmesi için pilot bölge olacağını belirten yeni bir belge yayınladı.

İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin Halk Ağı, 9 Mayıs'ta Çin'in 2024 yılı için sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Parti Komitesi'nin 1 No'lu Belgesi" adlı yeni plan projelerini içeren bir belge yayınladığını bildirdi.

Belgede kırsal reformda yenilikçiliğin güçlendirilmesi, arazi sözleşmesinin 2. döneminin 30 yıl uzatılmasının her ilçede test edilmesine başlanması, kırsal kolektif mülkiyet hakları sistemi reformunun derinleştirilmesi ve kırsal konut arazisi reformunun sözde pilot bölgede “Doğu Türkistan’da” yaygınlaştırılması çağrısında bulunuluyor. 

MAZLUM HALK ÜZERİNDE SİNSİ PLAN!
Sözde “yenilikçi” sistemde, çeşitli kanallar aracılığıyla yeni tür tarımsal kolektif çiftçiliği geliştirmek ve genişletmek, geçici yönetime dayalı tarımsal toplumsallaştırılmış hizmetlerde saha denemelerinin yaygınlaştırılması, geçici yönetime dayalı tarımsallaşma ölçeğinin 40 milyon hektar alana yayılması ve katlayarak artırılması gibi planlar ortaya konuyor.

Çin basınında çıkan haberlerde, Çinli yetkililerin Bölrütala Şehrindeki Bingtuan (Xinjiang İnşaat ve Üretim Kol ordusu) sivil görünümlü yerleşimci Çinlileri, 2017 yılında "dolaşımdaki çiftçi arazisi" adı altında şehre bağlı 13 köydeki çiftçilerin bütün topraklarını  zoraki “Kooperatife teslim etme” seferberliği başlatarak el koyduğunu ortaya koyuyor. 

İlgili haberler, Aralık 2020 yıl sonu itibariyle kente bağlı 43 köydeki çiftçilerin topraklarını "dolaşımdaki çiftçi arazisi" sistemine dahil edilmesi için zorunlu kooperatiflere teslim ettiğini, Börütala'daki 13.700'den fazla çiftçi topraklarını sözde kooperatife devretmek zorunda kaldığını, sözde geçici yönetimini üstlenen yerleşimci Çinlilerin tasarrufu altına alınan kırsal arazi tescil oranı ise %99’dan aştığını gösteriyor. 

Bilgilere göre, Sistem ilk olarak Aksu İli ve Gulca şehrinde başlatıldığı, Doğu Türkistan'ın güneyindeki dört ilde ise arazi sözleşme geçici yönetimi ve tescil belgelerinin verilmesinin tamamlandığı, kooperatif adı altında sözleşme yapılan toplam arazi miktarının ise 5 milyon 710 bin hektara ulaştığı, buna göre Aralık 2020’ye kadar bölge genelinde Çiftçi arazilerinin tescil edileme oranı ise yüzde 99,02'ye ulaştığı öne sürülüyor. 

İLGİLİ HABERLER: SİSTEMATİK SOYKIRIMIN BİR PARÇASI

74 yıldır Çin Komünist parti yönetiminin İşgali altında olan Doğu Türkistan’da Zulüm sınırları aştı. Doğu Türkistan Topraklarının meşru sahipleri olan Doğu Türkistan Halkı işgalden beri yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ve insan kaynaklarıyla birlikte Çin sömürüsü altında inim inim inlemektedir. Ve elinde kalan son toprak parçası ve azıcık mal varlıklarıyla yaşam mücadelesi verirken, acımasız Çin yönetimi bunu da gasp etmeye çalışıyor. 

Çin’in etnik soykırım konusunda 2017 yılında başlatılan büyük ölçekli keyfi tutuklamalarla eş zamanlı olarak gerçekleştirilen korkunç ve acımasız baskı uygulamaları, Doğu Türkistan’ın etnik nüfus yapısının kasten ve zorunlu olarak değiştirilmeye çalışıldığını açık ve net olarak ortaya koyuyor.

Gelinen noktadaysa Milyonlarca Uygur’u kollektif bir şekilde kamplara ve hapishanelere hapsetmesi, onların köle/işçi olarak zorla çalıştırması sonucu geride kalan mal varlığı, bahçe ve tarım arazilerine hükümet yasa dışı el koyarak, çeşitli imtiyazlar ve prestijli yaşam vadiyle bölgeye kalıcı yerleşmeyi kabul eden Çinli yerleşimcilere taksim ediliyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Xj.people

Bu Haberi 761 kişi okudu!
13/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.